Porcelana24 na facebooku
Porcelana24 Instagram
 slide

Chodzież jako jedna z najstarszych marek porcelany w Polsce

24-01-2024

Historia polskiego przemysłu ceramicznego jest bogata i pełna pięknych tradycji, a jedną z najstarszych marek porcelany w Polsce jest Chodzież. Przedsiębiorstwo to ma korzenie sięgające XIX wieku, ale swoje największe sukcesy zaczęło odnosić w okresie międzywojennym. Jej dawne wyroby poszukiwane są dziś przez kolekcjonerów szlachetnej ceramiki, ale wciąż można kupować nowe produkty sygnowane tą marką.

Początki ceramiki z Chodzieży są jednak związane z kapitałem niemieckim, który w 19. stuleciu inwestował sporo środków w rozwój przemysłu w Wielkopolsce. W 1852 roku w Chodzieży (ówczesny Chodziesen, później Kolmar) powstała fabryka fajansu, czyli ceramiki gorszej jakości niż tradycyjna porcelana. Wytwarzane tu filiżanki, talerze czy wazony były cięższe, mniej trwałe, ale za to tańsze od szlachetnych wyrobów z „białego złota”. Jednak opanowanie prostszej technologii wytwarzania naczyń stołowych było wstępem do przyszłej produkcji szlachetnej ceramiki.

Pierwsze wypały porcelana Chodzież wypuściła w 1896 r. Niemieccy właściciele na własnej skórze przekonali się jednak wtedy, jak skomplikowanym procesem jest technologia wypału i zdobienia porcelany. Przez kilka lat próbowali osiągnąć wysoki poziom produkcji, ale ich próby nie przyniosły powodzenia. Ówczesne wyroby z Chodzieży nie cieszyły się uznaniem klientów. Balansujący na granicy bankructwa zakład nieco poprawił swoją kondycję finansową rozpoczynając produkcję porcelanowych izolatorów na potrzeby przemysłu wojennego w czasie I wojny światowej. Jednak „cywilne” wyroby ze znakiem Kolmar nie podbiły rynku.

Porcelana polska z Chodzieży

Sytuacja zmieniła się diametralnie, gdy upadający zakład wykupił po odzyskaniu niepodległości najsłynniejszy wytwórca polskiej porcelany – zakład w Ćmielowie. Nowi właściciele postanowili utrzymać markę Chodzież jako oddzielny znak towarowy. Wybitni specjaliści przysłani wtedy ze świętokrzyskiej centrali ceramicznego koncernu podnieśli jednak jakość wielkopolskich wyrobów do najwyższego poziomu. Szlachetna ceramika z Chodzieży zaczęła zdobywać nagrody na wystawach krajowych i zagranicznych. Jednak światowy kryzys gospodarczy nie pozwolił na osiągnięcie spektakularnego sukcesu finansowego. Opanowanie trudnych procesów produkcyjnych, wprowadzenie nowych technologii, a zwłaszcza nabycie nowych umiejętności przez załogę zaprocentowało w drugiej połowie XX wieku, kiedy wytwórnia w Chodzieży osiągnęła największe sukcesy.

W latach 70. unowocześniony zakład w Chodzieży zatrudniał ponad 3 tysiące świetnie wykwalifikowanych pracowników. Jego wyroby były masowo sprzedawane w całym kraju, a najlepsze komplety z porcelany eksportowano do Stanów Zjednoczonych, Kanady czy Australii. Znak firmowy był wtedy rozpoznawalny na całym świecie.

Gwarancja wysokiej jakości

Dziś marka Chodzież nadal jest utrzymywana na rynku, choć fabryka w samym mieście jest od pewnego czasu zamknięta. Właścicielem jest Polska Grupa Porcelanowa, która utrzymuje produkcję pod markami: Ćmielów, Chodzież i Lubiana. Wyroby Chodzieży charakteryzują się bogatym wzornictwem, a w ofercie można znaleźć serwisy obiadowe i pojedyncze naczynia w tradycyjnych wzorach, jak i o nowoczesnych kształtach i dekoracjach. Wśród produktów sygnowanych tym znakiem można wyróżnić kilka podstawowych rodzajów designu:

  • Wzory klasyczne: zdobione kwiatami, owocami, ornamentami geometrycznymi i innymi klasycznymi motywami.
  • Wzory artystyczne: zdobione abstrakcyjnymi wzorami, które często inspirowane są naturą lub sztuką współczesną.
  • Wzory nowoczesne: z prostymi, geometrycznymi dekoracjami.

Chodzieska porcelana jest wykorzystywana zarówno w domach, jak i w gastronomii i hotelarstwie. Naczynia te są doskonałe do codziennego użytku, a także na specjalne okazje. Ceramika jest również popularnym elementem dekoracji wnętrz, ponieważ to produkty o wysokiej wartości artystycznej i użytkowej. Naczynia te są symbolem elegancji i dobrego smaku. Chodzieska porcelana jest często wybierana na prezenty dla osób, które cenią sobie wysoką jakość i estetykę wykonania.