Porcelana24 na facebooku
Porcelana24 Instagram

Jedno czy wielorazowe - jakie sztućce wybrać, prowadząc zakład gastronomiczny?

28-06-2023

Kiedy otwiera się restaurację czy bar, jednym z krytycznych aspektów jest wybór odpowiednich sztućców. Akcesoria te są nieodłącznym elementem każdego stołu, wpływając na komfort gości, jak i na ogólną estetykę aranżacji stołu. Menadżerowie stają przed dylematem, którą z opcji wybrać: sztućce jednorazowe czy wielorazowe. Po uwagę należy brać koszty przedsięwzięcia, styl lokalu oraz obowiązujące przepisy.

Wiele zakładów gastronomicznych decyduje się na połączenie obu rodzajów sztućców gastronomicznych. Na przykład jednorazowe akcesoria mogą być stosowane w miejscach, gdzie priorytetem jest szybkość obsługi lub usługi cateringowe, podczas gdy w lokalu można używać sztućców wielorazowych, aby stworzyć bardziej eleganckie wrażenie.

Zalety sztućców jednorazowych

Sztućce jednorazowe to popularna opcja dla lokali szybkiej obsługi, imprez plenerowych czy cateringu. Ich główną zaletą jest niska cena oraz wygoda w użytkowaniu. Ponieważ są przeznaczone do jednorazowego użycia, nie wymagają mycia, co pozwala zaoszczędzić czas i siłę roboczą.

Jednakże sztućce jednorazowe mają też poważne wady. Przede wszystkim ich jakość może pozostawiać wiele do życzenia, co nie wpłynie dobrze na wrażenia klientów. Nie można ich ponownie wykorzystać, co generuje większą ilość odpadów. Obecnie na rynku dostępne są sztućce jednorazowe wykonane z materiałów biodegradowalnych, jednak ich cena może być wyższa niż tradycyjnych sztućców jednorazowych. Ponadto w maju 2023 r. wprowadzono przepisy, który ograniczają możliwość stosowania w lokalach gastronomicznych jednorazowych wyrobów z plastiku. Za łamanie prawa grożą grzywny w wysokości od 10 do 500 tys. zł.

Sztućce wielorazowe – korzyści i ograniczenia

Sztućce wielorazowe to opcja, która sprawdza się w restauracjach oraz miejscach, gdzie estetyka i jakość mają kluczowe znaczenie. Wykonane z trwałych materiałów, takich jak stal nierdzewna, mogą być używane przez długie lata, co sprawia, że są opłacalne w dłuższej perspektywie. Renomowane firmy produkujące sztućce oferują szeroki wybór wzorów i kształtów, pozwalając na dopasowanie do stylu lokalu.

Mimo licznych zalet zakup kompletu sztućców wielorazowych wiążą się również z pewnymi ograniczeniami. Przede wszystkim ich zakup będzie początkowo droższy niż w przypadku jednorazowych odpowiedników. Ponadto konieczność mycia i polerowania generuje dodatkowe koszty oraz wymaga angażowania personelu.

Porównanie dwóch rozwiązań – który wybrać dla swojego lokalu

Wybór odpowiednich sztućców zależy przede wszystkim od charakteru danego lokalu oraz jego oczekiwań względem jakości obsługi. Jeśli prowadzimy niewielki lokal szybkiej obsługi, food trucka czy organizujemy catering na plenerowych imprezach, sztućce jednorazowe mogą okazać się bardziej praktyczne i ekonomiczne. Aktualne przepisy wymagają stosowania wyrobów biodegradowalnych, które są droższe niż stosowane jeszcze niedawno produkty z plastiku.

Z kolei sztućce wielorazowe będą doskonałym rozwiązaniem dla restauracji, które stawiają na wysoką jakość obsługi oraz elegancką aranżację stołu. W takim przypadku warto zainwestować w dobrej jakości produkty, które posłużą przez wiele lat, a także zadbać o odpowiednie przechowywanie i pielęgnację.