Porcelana24 na facebooku
Porcelana24 Instagram
 slide

Błędy popełniane przy wyborze porcelany

18-10-2021

Porcelana w sklepie

 

Porcelanowa zastawa może być nie tylko doskonałym prezentem na szczególne okazje, ale również idealnym uzupełnieniem spotkań w gronie najbliższych. Wysokiej jakości zestaw posłuży wiele lat i stanie się cenną pamiątką rodzinną. W dzisiejszym wpisie wyjaśniamy, jak wybrać piękną i trwałą porcelanę.

Jakie cechy ma porcelana wysokiej jakości?

Warto zdecydować się na produkty oferowane przez renomowanych producentów. Sygnatura wskazująca na pochodzenie wybranego serwisu z zakładu z tradycjami, jest gwarantem otrzymania naczyń wykonanych z porcelany spełniającej najwyższe standardy. W czołówce polskich producentów są od wieków m.in.  fabryki Ćmielów i Chodzież.

Porcelana ma szereg specyficznych cech, które odróżniają ją od ceramiki wykonanej z kamionki, fajansu lub porcelitu. Przede wszystkim charakteryzuje się ona nieskazitelną bielą oraz idealnie gładką powierzchnią, dzięki czemu pięknie prezentuje się na stole. Naczynia z porcelany gorszej jakości wydają się natomiast szarawe, szczególnie postawione na śnieżnobiałym obrusie. Jest w Polsce jednak jeden wyjątek dotyczący barwy porcelany – jedynym producentem wytwarzającym produkty z porcelany w kolorze ecru są Zakłady Porcelany Stołowej Karolina. Ich oferta może zaciekawić osoby, które poszukują zestawów porcelanowych w ponadczasowych formach i przyciągającym wzrok mlecznym odcieniu.

Dobra porcelana jest wytrzymała (nie kruszy się, jest odporna na zgniatanie), a jednoczenie wydaje się delikatna, ponieważ jest lekka i cienka. Wyjątkową cechą porcelany, której nie da się podrobić, jest jej przejrzystość – postawiona przy lampce będzie przepuszczać światło.

Jakich błędów unikać wybierając porcelanę?

Sklepy internetowe oferują bogaty wybór naczyń z porcelany. Minusem kupowania tego typu produktów na odległość, jest brak możliwości sprawdzenia kolorów na żywo przed zakupem. Dotyczy to zarówno oceny olśniewającej bieli prawdziwej porcelany, jak i barw oraz odcieni ewentualnych zdobień. Z tego względu warto wybrać sklep, który oferuje wyczerpujące opisy produktów, oraz wiele dokładnych zdjęć, które pokazują naczynia w różnych aranżacjach i dobrym oświetleniu. Jako że porcelanowa zastawa ma w zamyśle służyć przez wiele lat, dobrym pomysłem jest rozważenie formy, jaka najlepiej spełni oczekiwania domowników lub obdarowywanych osób. Bezpiecznym wyborem jest biała lub kremowa zastawa w prostych kształtach, która będzie komponowała się z pomieszczeniami urządzonymi w różnych stylach. Taki komplet zawsze będzie modny i sprawdzi się w rozmaitych aranżacjach świątecznych stołów. W kontekście wyboru odpowiedniej formy, równie ważna jest kwestia funkcjonalności zestawu. Warto się zastanowić, czy wszystkie elementy będą przydatne, tzn. czy mają odpowiednią pojemność oraz czy będą wygodne w użytkowaniu. Wygoda korzystania z zastawy porcelanowej wzrasta, kiedy można ją myć w zmywarce oraz wkładać do kuchenki mikrofalowej – takie informacje powinny zostać umieszczone w opisie produktu.