Porcelana24 na facebooku
Porcelana24 Instagram
 slide

Co produkuje się z porcelany?

12-07-2022

Porcelana to materiał o wyjątkowych właściwościach. Od wieków jest stosowana do wyrabiania najwyższej jakości naczyń stołowych i dekoracji. Jednak zalety wypalanej ceramiki znalazły swoje zastosowanie także w kilku innych ważnych dziedzinach. Z porcelany wytwarza się np. elementy instalacji elektrycznych oraz naczynia laboratoryjne odporne na żrące związki chemiczne. 

W wykonanych z porcelany filiżankach, talerzykach czy całych serwisach obiadowo-kawowych użytkownicy cenią przede wszystkim ich elegancję, ale także lekkość oraz trwałość. Ten rodzaj szlachetnej ceramiki osiąga te cechy dzięki pozbawionym jakichkolwiek zanieczyszczeń składnikom najwyższej jakości – białej glince kaolinowej oraz startym na drobny proszek skałom: skaleniowi i kwarcowi. Zamieniają się one w porcelanę po zmieszaniu ich w odpowiednich proporcjach i długim wypalaniu w piecach, w których temperatura przekracza nawet 1400°C.

Proces obróbki tych minerałów jest niezwykle skomplikowany, ale w efekcie długiej procedury powstają przedmioty lżejsze i o cieńszych ściankach niż tradycyjna ceramika. Są one równocześnie zdecydowanie twardsze, a przez to dużo bardziej trwałe. To te zalety zdecydowały, że porcelana uchodzi od dawna za najlepszy materiał do wytwarzania naczyń stołowych, ale równocześnie okazała się też niezastąpiona w innych dziedzinach.

Porcelana odporna na substancje żrące

Twardość i trwałość to jednak nie jedyne zalety tego szlachetnego materiału ceramicznego. Porcelana charakteryzuje się też m.in. bardzo niską nasiąkliwością. W przypadku domowego użytku nie ma to większego znaczenia, ale okazało się bezcenną zaletą w laboratoriach chemicznych.

Praktycznie zerowa nasiąkliwość i bardzo wysoka odporność chemiczna powoduje, że można przetrzymywać w naczyniach z porcelany płynne substancje żrące. Z tego samego powodu wykonuje się z niej także naczynia i pojemniki laboratoryjne. Pozwala to na prowadzenie licznych doświadczeń z niebezpiecznymi substancjami. Można też wykorzystywać je do wyżarzania metali, ponieważ porcelana nie zmienia swoich właściwości aż do temperatury, w których sama została sformowana, czyli nawet 1400°C. To zupełnie wystarcza do prowadzenia większości doświadczeń termicznych z metalami i ich stopami.

Izolatory z porcelany do sieci energetycznych

Kolejną niezwykle cenną zaletą porcelany jest jej bardzo niskie przewodnictwo elektryczne – mówi się, że ma doskonałe właściwości dielektryczne. Dzięki temu wytwarza się z niej doskonałe akcesoria wykorzystywane w przemyśle elektrycznym, elektronicznym i elektrotechnicznym.

W początkach upowszechniania elektryczności z porcelany wytwarzano wiele elementów dla instalacji domowych – przede wszystkim włączniki do światła czy obudowy gniazdek. Czasem można zobaczyć je jeszcze w użyciu, choć najczęściej są to współczesne stylizacje na styl retro. Dziś jednak przełączniki wytwarza się najczęściej z plastiku.

Najbardziej znanym elementem porcelanowym wykorzystującym właściwości dielektryczne szlachetnej ceramiki są izolatory na słupach energetycznych. Dawniej były to białe elementy przypominające kształtem odważniki do ważenia – mocowano je na drewnianych słupach podtrzymujących linie energetyczne. Współcześnie są to przede wszystkim konstrukcje złożone z wielu elementów – przypominają stos nałożonych na siebie kapeluszy. Nie wytwarza się ich już w widocznej z daleka białej barwie, dziś mają one z reguły kolor brązowy. Zaletą porcelanowych izolatorów jest ich trwałość – mimo kontaktu z prądem o bardzo wysokim natężeniu dobrze wykonują swoje zadania przez dziesiątki lat.

Figurki porcelanowe

Porcelana jest także często wykorzystywana do wytwarzania ozdób i elementów dekoracyjnych. Ponieważ uchodzi za materiał szlachetny i dobry gatunkowo wykonuje się z niej np. elementy biżuterii artystycznej, ozdoby świąteczne czy przedmioty wystroju mieszkań. Dzięki swojej plastyczności można nadawać tym wyrobom najbardziej fantazyjne kształty.

Szczególną popularnością cieszą się od lat figurki porcelanowe, które wytwarzała każda szanująca się manufaktura czy późniejsze znane marki producentów naczyń. Wykonywane były one z porcelany klasycznej czy porcelany kremowej, a później ozdabiano je ręcznie kolorowymi malunkami. Stare figurki potrafią dziś osiągać zawrotne ceny na aukcjach kolekcjonerskich, ale uznaniem cieszą się także nowe wzory projektowane często przez artystów.