Porcelana24 na facebooku
Porcelana24 Instagram

Co zaliczamy do tzw. szkła stołowego?

23-06-2023

Szkło stołowe obejmuje różne rodzaje naczyń i przedmiotów wykonanych z tradycyjnego, przezroczystego materiału, które są używane podczas posiłków lub do serwowania napojów. Jest nieodłącznym elementem wyposażenia kuchni i jadalni w każdym domu. Obejmuje ono szereg niezbędnych przedmiotów takich jak naczynia, kieliszki, karafki czy szklanki.

Domowe szkło stołowe dzieli się na kilka podstawowych rodzajów, które różnią się między sobą technologią produkcji oraz cechami użytkowymi. Najważniejsze z nich to m.in. szkło kryształowe, szkło hartowane i szkło gospodarcze.

Szkło kryształowe, hartowane i gospodarcze

Szkło kryształowe to jeden z najbardziej luksusowych i cenionych rodzajów szkła stołowego. Charakteryzuje się wysokim poziomem przejrzystości oraz pięknym efektem lśnienia. Dlatego właśnie jest często stosowane do produkcji ekskluzywnych zestawów do picia, takich jak kieliszki do wina czerwonego czy białego oraz szampana. Jego urok podkreśla również fakt, że można go zdobić za pomocą ręcznego szlifu czy grawerowania.

Szkło hartowane to rodzaj szkła stołowego o zwiększonej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne oraz nagłe zmiany temperatury. Dzięki temu jest ono idealne do produkcji naczyń, które są intensywnie użytkowane na co dzień, jak szklanki czy talerze.

Szkło gospodarcze to najbardziej powszechny rodzaj szkła stołowego. Charakteryzuje się przede wszystkim dobrym stosunkiem jakości do ceny. Szkło gospodarcze jest w miarę odporne na uszkodzenia i może być stosowane zarówno do napojów zimnych, jak i gorących. Wśród tego rodzaju szkła stołowego znajdziemy szereg naczyń i akcesoriów, takich jak dzbanki, salaterki czy pojemniki na przyprawy.

Zastawy i pojemniki

Szkło stołowe ma wiele zastosowań w codziennym życiu, zarówno podczas przygotowywania posiłków, jak i ich spożywania. Wśród tych akcesoriów znajdziemy wiele naczyń do serwowania dań, takich jak talerze, półmiski czy miski. Szkło to idealny materiał do tego celu ze względu na swoją elegancję oraz łatwość w utrzymaniu czystości. Warto również wspomnieć, że naczynia szklane nie wpływają na smak potraw, w przeciwieństwie do niektórych materiałów plastikowych czy metalowych.

Szkło stołowe obejmuje także szeroką gamę kieliszków oraz szklanek do różnych napojów. Dobór odpowiedniego rodzaju szkła może wpłynąć na estetykę serwowanych trunków, a także na odbiór ich smaku i aromatu. Przykładowo, kieliszki do wina mają specjalnie wyprofilowany kształt, który pozwala na lepsze uwolnienie aromatów.

Innym ważnym elementem szkła stołowego są karafki do wina czy whisky oraz dzbanki. Te pierwsze służą głównie do dekantacji trunków, czyli oddzielania płynu od osadu oraz napowietrzania przed spożyciem. Dzbanki natomiast są nieodłącznym towarzyszem letnich spotkań przy grillu czy kolacji w ogrodzie, podczas których podawane są zimne napoje, takie jak lemoniady czy koktajle.

Szkło stołowe to także pojemniki na przyprawy, takie jak solniczki, pieprzniczki czy sosjerki. Ich zaletą jest nie tylko estetyka, ale również praktyczność – można je łatwo napełnić, a także oczyścić w przypadku konieczności wymiany przypraw.