Porcelana24 na facebooku
Porcelana24 Instagram
 slide

Czy dziadek do orzechów nadaję się do wyciskania czosnku?

03-02-2023

Wyciskarki do czosnku należą do obowiązkowego wyposażenia każdej kuchni, ponieważ warzywo to jest u nas wysoko cenione i powszechnie używane. Rzadziej natomiast wśród akcesoriów domowych spotka się dziadki od orzechów. Dlatego w sytuacji, gdy niespodziewanie trzeba rozłupać twardą skorupę w ruch idą młotki, kombinerki, a nawet kamienie. Można jednak łatwo uniknąć tego problemu zaopatrując się w solidny przyrząd, które spełnia dobrze obie funkcje.

Klasyczne dziadki do orzechów spotykane wśród akcesoriów należących do wyposażenia kuchni występują w dwóch rodzajach. Najprostsze i najczęściej używane rozwiązanie to dwie rączki połączone zawiasem. Między rączkami przygotowane są dwa miejsca zgniotu dostosowane do rozmiarów orzechów włoskich i laskowych. Orzech umieszcza się między rączkami w specjalnie wyprofilowanym i perforowanym miejscu, a następnie zgniata skorupę ściskając mocno dłoń. Bywa jednak że niektóre powłoki owoców stawiają solidny opór. Dlatego osoby o mniejszej krzepie chętniej wykorzystują drugi rodzaj urządzenia, w których stosuje się śrubę. Wkręcając ją w gwint dociska się umieszczony pod nią orzech. Tu nie trzeba wkładać dużo siły, aby dobrać się do miąższu – przekładnia umożliwia łatwe dotarcie do niego.

Wyciskanie czosnku jest łatwiejsze

Tradycyjne wyciskarki do czosnku bardzo przypominają pierwszy rodzaj klasycznego dziadka do orzechów – to także dwie rączki połączone zawiasem. Podstawowa różnica jest taka, że jedna z rączek posiada dodatkowo mały pojemnik z dziurkowanym dnem, a druga ma tłok. Do pojemnika wkłada się obrane ząbki lub pokrojoną główkę z łupinkami. Ściskanie nie wymaga zbyt dużo siły, więc jest bardzo łatwe i nikomu nie sprawia trudności. Dlatego nie stosuje się dla wyciskarek do czosnku rozwiązania ze zgniatającą śrubą – tak jak w drugim rodzaju dziadka do orzechów.

Często praski do czosnku wykorzystywane były także do zgniatania skorup orzechów laskowych. Te owoce najczęściej mieszczą się w środku pojemnika, a skruszona skorupa nigdy nie zatyka dziurkowanego dna. Problem pojawia się, gdy wyciskarka wykonana jest z materiału niskiej jakości. Przy częstym zgniataniu orzechów najczęściej nie wytrzymuje zawias. No i niemożliwe jest rozłupywanie w ten sposób orzechów włoskich, które nie mieszczą się w pojemniku.

Dwie funkcje – jeden przyrząd

W nowoczesnych wyciskaczach do czosnku nie ma już tego problemu. Są one wykonane z materiału najwyższej jakości, który bez problemy wytrzymuje ten sposób używania przez wiele lat. Praska markowego producenta to dziś w zasadzie jednorazowy zakup, który służy w gospodarstwach domowych przez długie lata.

Dodatkowo niektóre z nich potrafią sobie radzić także z orzechami włoskimi. Co prawda nadal te owoce nie mieszczą się w pojemnikach przeznaczonych dla czosnku, ale za to rączki urządzenia mogą być dostosowane do zgniatania skorup. W ten sposób wyciskarka może spełniać dwie funkcje, czyli pod tym względem zastępuje klasycznego dziadka do orzechów.