Porcelana24 na facebooku
Porcelana24 Instagram

Czym charakteryzują się szklanki do latte?

27-07-2023

Każdy miłośnik kawy latte wie, że oprócz smaku, ważna jest również prezencja tego coraz popularniejszego napoju. Oprócz filiżanek do serwowania kawy z mlekiem mogą służyć także specjalne zaprojektowane szklanki. Ich kształt i przezroczysty materiał podkreślają wyjątkowości i elegancje tego gorącego napoju, ale przy okazji są także bardzo wygodne i funkcjonalne.

Szklanki do latte są wykonane z różnych materiałów, ale najbardziej popularne są te z grubego szkła. Przezroczyste ścianki umożliwiają podziwianie kolorów i warstw napoju. Szkło hartowane jest szczególnie chętnie wybierane ze względu na swoją wytrzymałość na wysoką temperaturę oraz odporność na uderzenia. Inne materiały, takie jak tradycyjna ceramika czy porcelana, także mają swoich zwolenników, ale wiele osób z nich rezygnuje, ponieważ nie zapewniają tego samego efektu wizualnego.

Design – nowoczesny lub klasyczny

Design szklanek do kawy ze spienionym mlekiem może być różnorodny, jednak najważniejszym elementem jest przezroczystość ścianek. Pozwala ona na podziwianie warstw napoju przed zmieszaniem oraz efektów tworzonych przez piankę mleczną. Często szklanki do latte są zdobione delikatnymi wzorami lub sygnaturami producenta, co dodaje im elegancji. Istnieją także modele z kolorowymi akcentami lub nietypowymi kształtami, które mogą być świetnym pomysłem na prezent dla fanów kawy latte.

Dobrej jakości szklanki do serwowania latte powinny mieć wyższą termoizolacyjne niż zwykłe szkło, aby dłużej utrzymać wysoką temperaturę napoju. Szczególnie polecane są podwójne ścianki, gdyż tworzą próżnię między dwiema warstwami, co redukuje przewodzenie ciepła. Dodatkowo szklanki z podwójnymi ściankami zapobiegają parowaniu oraz kondensacji na zewnętrznej stronie naczynia, co sprawia, że są one bezpieczniejsze w użytkowaniu.

Kształt i pojemność naczyń do picia latte

Szeroka gama kształtów naczyń do podawania latte pozwala każdemu wybrać model odpowiadający jego preferencjom i potrzebom. Najpopularniejsze są szklanki o prostokątnym kształcie z lekko zaokrąglonymi rogami, które ułatwiają utrzymanie porządku w kuchni oraz łatwość mycia. Pojemność takich szklanek zazwyczaj mieści się w granicach 200 - 400 ml, co pozwala na przygotowanie solidnej porcji kawy latte. Są one zdecydowanie pojemniejsze niż klasyczne filiżanki ze spodkiem do podawania „małej czarnej”.

Szklanki do podawania kawy latte często wyposażone są w uchwyt, który ułatwia trzymanie naczynia i chroni dłonie przed oparzeniem. Uchwyt powinien być wygodny i ergonomiczny, aby zapewnić stabilność podczas picia i odkładania na stół. Warto sprawdzić, czy uchwyt jest wystarczająco duży, aby zmieściły się palce, a także czy nie jest zbyt cienki - najlepsze są te o umiarkowanej grubości.

Podsumowując, wybierając szklanki do podawania kawy latte warto zwrócić uwagę na materiał, kształt, pojemność, uchwyt, design oraz właściwości termiczne. Idealna szklanka do tego rodzaju gorącego napoju powinna być funkcjonalna i estetyczna, a jednocześnie odporna na wysoką temperaturę oraz uderzenia. Należy pamiętać również o wygodzie użytkowania – ergonomia uchwytu oraz łatwość mycia to ważne aspekty przy wyborze odpowiednich szklanek.