Porcelana24 na facebooku
Porcelana24 Instagram

Czym charakteryzuje się szkło kryształowe?

07-07-2023

Szkło, z którego wykonane są naczynia kryształowe to materiał, który od wieków zdobi wnętrza domów, kościołów i pałaców. Jego unikatowe właściwości sprawiają, że jest wyjątkowo cenione przez artystów, kolekcjonerów oraz miłośników pięknych przedmiotów. Polska jest jednym z krajów o bogatej tradycji szklarskiej, a rodzime wyroby ze szkła ołowiowego są znane i doceniane na całym świecie.

Szkło kryształowe wyróżnia się przede wszystkim swoim pochodzeniem. Jego historia sięga czasów starożytnych, kiedy to żaroodporne kryształy były wykorzystywane do produkcji naczyń i przedmiotów użytkowych. Jednak prawdziwe początki szkła kryształowego, jakie znamy dzisiaj, sięgają XVII wieku. Wtedy to włoski alchemik Antonio Neri opracował recepturę na szkło o wyjątkowych właściwościach optycznych i akustycznych, które przypominało naturalne kryształy. W Polsce szkło tego typu zaczęło być wytwarzane na szeroką skalę w XIX wieku, a jego rozwój przyspieszył zwłaszcza w okresie międzywojennym.

Właściwości naczyń kryształowych

Szkło na naczynia kryształowe wyróżnia się niezwykłymi właściwościami. Przede wszystkim cechuje się ono większą przejrzystością i lepszymi właściwościami optycznymi, dzięki czemu wyroby z niego są bardziej błyszczące i efektowne. Ponadto zawartość tlenku ołowiu sprawia, że jest ono cięższe i twardsze od zwykłego szkła, co przekłada się na wyższą jakość i trwałość wyrobów. Warto dodać, że szkło z domieszką ołowiu ma także doskonałe właściwości akustyczne – dlatego też często jest ono używane do produkcji specyficznych instrumentów muzycznych.

Jest ono materiałem wymagającym i pracochłonnym w produkcji. Wytwarzanie wyrobów z ciężkiego szkła opiera się na kilku podstawowych technikach, takich jak dmuchanie, cięcie, szlifowanie czy grawerowanie. Naczynia kryształowe powstają poprzez nadmuchiwanie powietrza do masy szklanej, a następnie jej formowanie przy pomocy specjalnych narzędzi. Cięcie i szlifowanie polega na usunięciu warstwy szkła w celu uzyskania pożądanych kształtów i wzorów, natomiast grawerowanie to ręczne zdobienie szkła za pomocą narzędzi tnących lub ścierających.

Zastosowania w produkcji i rzemiośle

Ciężkie szkło ołowiowe jest wszechstronnym materiałem, który znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach sztuki i rzemiosła. Przede wszystkim jest ono używane do produkcji luksusowych naczyń i przedmiotów dekoracyjnych takich jak: szklanki do whisky, kielichy, wazony, żyrandole czy biżuteria. Polscy rzemieślnicy słyną także z tworzenia niezwykłych figur i rzeźb z tego materiału. Ponadto dzięki doskonałym właściwościom akustycznym jest chętnie wykorzystywane w budowie instrumentów muzycznych, a także w dziedzinie optyki, na przykład do produkcji soczewek czy przyrządów optycznych.

Polska jest krajem o bogatej tradycji szklarskiej, a polskie wyroby ze szkła tego rodzaju doceniane są na całym świecie. Funkcjonuje u nas wiele zakładów rzemieślniczych oraz fabryk, które specjalizują się w produkcji wyrobów tego typu. Polskie kryształy zdobywają liczne nagrody i wyróżnienia na międzynarodowych targach i wystawach.