Porcelana24 na facebooku
Porcelana24 Instagram

Dlaczego do herbaty najlepiej pasują szklanki z uchem?

28-08-2023

Picie herbaty to rytuał, który od wielu wieków pełni ważną rolę w codziennym życiu społeczności na Dalekim Wschodzie, a stamtąd zwyczaj ten rozprzestrzenił się na cały świat. Najczęściej podawana jest w naczyniach ceramicznych, ale od dawna poważną konkurencją dla nich są szklanki z uchem? Wygląda na to, że istnieje kilka ważnych powodów, które sprawiają, że takie naczynia są wyjątkowo praktyczne i przyjemne w użyciu.

Jeszcze niedawno wśród szklanek do herbaty królowały naczynia wkładane do metalowych koszyczków z uchwytem. Dziś są już one rzadkością, ustąpiły miejsca poręcznym szklankom z uchem. Co zdecydowało o ich sukcesie?

Komfort użytkowania

Ważnym argumentem przemawiającym za stosowaniem szklanek z uchem jest ich wygoda użytkowania. Uchwyt sprawia, że łatwiej utrzymać naczynie zarówno podczas picia, jak i przenoszenia go. Dzięki temu możemy swobodnie prowadzić rozmowy, pić herbatę i jednocześnie uniknąć przypadkowego zachlapania ubrań czy plam na meblach. Ponadto uchwyt chroni nas przed oparzeniem dłoni, gdyż izoluje je od gorącej powierzchni szklanki.

Jakość parzenia

Szklanki z uchem mogą wpłynąć również na sam proces parzenia herbaty. W przeciwieństwie do filiżanek, które często mają cienkie ścianki i wykonane są z porcelany lub innej ceramiki, szklanki z uchem charakteryzują się wyższą przewodnością cieplną, co pozwala na szybsze i równomierniejsze rozgrzewanie naparu. W efekcie otrzymujemy bardziej wyrazisty smak i aromat herbaty, co jest szczególnie istotne dla miłośników mocniejszych i intensywniejszych gatunków naparów.

Estetyka podawania

Szklanki z uchem nie tylko są funkcjonalne, ale także stanowią interesujący element aranżacji stołu. Przezroczyste szkło pozwala na pełne docenienie koloru naparu, co wzmacnia przyjemność picia herbaty. Podobnie jak w przypadku szklanek do kawy na rynku dostępne są liczne wzory przezroczystych naczyń z uchem do liściastych naparów, co umożliwia dopasowanie modelu do indywidualnych gustów oraz stylu wnętrza.

Trwałość i łatwość utrzymania w czystości

Szklanki z uchem mają również tę zaletę, że są zwykle trwalsze niż filiżanki porcelanowe, które łatwo mogą się stłuc w przypadku upadku. Szkło jest również odporne na plamy i przebarwienia spowodowane przez napary o mocnym pigmencie. W konsekwencji szklanki z uchem są łatwe do utrzymania w czystości i zachowania estetycznego wyglądu przez długi czas.

Ochrona środowiska

W dobie rosnącej świadomości ekologicznej warto zwrócić uwagę na aspekty związane z ochroną środowiska. Szklanki z uchem są trwałe i można je używać przez wiele lat, co przyczynia się do zmniejszenia ilości odpadów wytwarzanych na co dzień. Ponadto szkło jest materiałem łatwym do recyklingu, co również wpływa na jego pozytywne walory ekologiczne.

Picie herbaty ze szklanki z uchem to nie tylko moda czy przyzwyczajenie. Jest to praktyka, która ma wiele zalet i korzystnie wpływa na komfort spożywania tego popularnego napoju. Wybierając szklanki z uchem, zapewniamy sobie wygodę użytkowania, lepszą jakość parzenia herbaty, estetykę podawania, trwałość naczyń oraz dbamy o środowisko naturalne.