Porcelana24 na facebooku
Porcelana24 Instagram
 slide

Dlaczego marka porcelany ma znaczenie?

20-10-2021

porcelanowe talerze

 

Wybierając porcelanowe naczynia, wiele osób zadaje sobie pytanie, czy należy zwracać uwagę na markę tego typu wyrobów. Szukając odpowiedniej zastawy wystarczy przecież wpisać w wyszukiwarkę internetową kilka słów i można przebierać w propozycjach niezliczonych sklepów. Zobaczmy, dlaczego w przypadku porcelany marka jest gwarancją jakości.

Czym wyróżnia się porcelana od renomowanych producentów?

Fabryki z tradycjami tworzą porcelanę według najwyższych standardów, używając profesjonalnych maszyn, które wypalają porcelanę w bardzo wysokich temperaturach. Jest to skomplikowany proces, ponieważ porcelana jest trudna w obróbce – szczególnie ta uformowana w bardzo cienkie naczynia. Duże znaczenie ma w tym kontekście skład masy porcelanowej, która zawiera kwarc, skaleń i kaolin. To, w jakich proporcjach te składniki zostaną połączone wpływa na wygląd i właściwości gotowych wyrobów. Lata doświadczenia pozwalają na wytwarzanie pięknej, delikatnej porcelany, która będzie służyć wielu pokoleniom. Decydując się za zakup porcelany od renomowanego producenta, można być pewnym, że otrzyma się produkt dobrze przemyślany, o ponadczasowym wyglądzie, który będzie wygodny w codziennym użytkowaniu. Zarówno klasyczne wzory, jak i nowoczesne, są zgodne ze światowymi trendami, ale zawsze wykonują ukłon w stronę tradycji. Taka porcelana to idealny prezent, który na pewno będzie chętnie używany nie tylko od święta. Może być ona ręcznie zdobiona, pokryta 24-karatowym złotem lub prosta w formie, idealnie biała. Porcelanę z sygnaturą renomowanego producenta można traktować jako inwestycję, ponieważ nie straci ona na wartości.

Najlepsi polscy producenci porcelany

Wśród cenionych na świecie fabryk porcelany, jest kilka polskich zakładów. Wszystkie one oferują najwyższej jakości porcelanę.

Do najbardziej znanych polskich zakładów należą m.in.:

  • siostrzane fabryki Ćmielów i Chodzież, z których pierwsza założona została w 1790 roku, a druga w 1852. Ćmielów znana jest z luksusowych zestawów porcelany, które odwołują się do najlepszych tradycji i kultowych wzorów. Porcelana marki Chodzież sprawdzi się jako prezent z okazji ważnych uroczystości i szybko stanie się rodzinnym skarbem, przekazywanym z pokolenia na pokolenie,
  • Karolina, założona w 1860 roku. Jako jedyna w Polsce wyrabia trudną w produkcji porcelanę w kolorze écru, tzw. fine bone china,
  • Lubiana – młodsza od wymienionych wcześniej, ale z równie ciekawą ofertą. Założona w 1969 r., obecnie razem z fabrykami Ćmielów i Chodzież należy do Polskiej Grupy Porcelanowej. Lubiana słynie z klasycznej porcelany – białej lub delikatnie zdobionej wysublimowanymi wzorami.