Porcelana24 na facebooku
Porcelana24 Instagram
 slide

Fakty i mity na temat porcelany

01-10-2021

Filiżanka

 

Porcelana jest znana od tysięcy lat i bardzo wysoko ceniona jako materiał, z którego wykonuje się piękne i eleganckie elementy zastawy stołowej. Naczynia porcelanowe cieszą się dużą popularnością, chętnie używa się serwisów obiadowych, a także kompletów porcelanowych do serwowania kawy, herbaty i deserów. Jednak mimo tego, że porcelana gości na naszych stołach od dłuższego czasu wciąż pojawia się wiele mitów i nieporozumień z nią związanych. Spójrzmy, które z nich są prawdziwe, a które nie.

Porcelana poprawia smak potraw i napojów

Porcelana ma niezwykle gładką powierzchnię. Dzięki wielokrotnemu wypalaniu nie ma ona porów, w które mogłyby wnikać rozmaite substancje. Dzięki temu w naczyniach z porcelany nie pozostają żadne zanieczyszczenia czy resztki wcześniej spożywanych napojów czy potraw. W związku z tym, podczas picia z filiżanki wykonanej z porcelany czujemy wyłączne smak napoju. Dodatkową przyjemnością może być odczucie wywołane bardzo cienką ścianką naczynia.

Porcelana jest krucha i delikatna

Cóż, upuszczona na podłogę filiżanka jest najczęściej bezpowrotnie stracona. Jednak taki sam los spotkałby naczynie ze szkła czy ceramiki. W rzeczywistości porcelana jest stosunkowo twarda i odporna mechanicznie. Podczas normalnego użytkowania szanse jej uszkodzenia są stosunkowo nieduże.

Porcelany nie wolno myć w zmywarce

Wiele osób jest przekonanych, że porcelany nie wolno myć w zmywarce. Rzeczywiście, niektóre komplety nie powinny być wstawiane do zmywarki, jednak nie ma to związku z samą porcelaną, a z jej zdobieniami. Złote ozdoby czy malowane kwiaty mogą zostać w ten sposób uszkodzone i stracą swój wygląd. Jeśli jednak nasz komplet ma zdobienia zatopione w masie lub jest biały, możemy bez przeszkód myć go w zmywarce.

Porcelana nadaje się do użytku wyłącznie od święta

Przekonanie o tym, że porcelana nie sprawdza się w codziennym użytkowaniu, wynika w głównej mierze z tego, że wiele osób obawia się o jej uszkodzenie. Jeśli jednak będziemy się obchodzić z naczyniami ostrożnie, wówczas nie ma powodu, by rezygnować z przyjemności korzystania z jej zalet. Dzięki porcelanowym filiżankom czy talerzykom każdy dzień może zyskać odrobinę świątecznej atmosfery.