Porcelana24 na facebooku
Porcelana24 Instagram

Jak dbać o szkło kryształowe?

14-07-2023

Szkło, z których wykonane są naczynia kryształowe, to wyjątkowy materiał. Uchodzi za eleganckie i dodaje prestiżu każdemu miejscu. Wykorzystywane jest w produkcji różnych przedmiotów, takich jak kieliszki do wina, wazony czy zastawy stołowe. Właśnie ze względu na swoją wyjątkową wartość estetyczną oraz delikatność, dbanie o te przedmioty może być czasami trudne. Jednak stosując się do kilku prostych zasad, można cieszyć się ich blaskiem przez długie lata.

Czyszczenie ręczne i w zmywarce

Najlepszym sposobem na utrzymanie szkła kryształowego w nienagannej formie jest czyszczenie ręczne. Ciepła woda z dodatkiem delikatnego detergentu pozwoli na skuteczne usunięcie zabrudzeń bez ryzyka uszkodzenia powierzchni. Podczas mycia nie należy wkładać w to zbyt dużo siły, gdyż ten materiał jest bardziej podatny na pęknięcia i zarysowania niż szkło tradycyjne. Również podczas płukania pamiętajmy o umiarkowanej temperaturze wody, gdyż nagłe zmiany mogą powodować uszkodzenia kryształu. Po umyciu szkła ołowiowego warto je osuszyć używając miękkiej ściereczki, aby uniknąć pozostawienia na powierzchni smug.

W przypadku trudnych do usunięcia zabrudzeń, można zastosować specjalne preparaty do czyszczenia eleganckiego szkła. Należy jednak dokładnie przeczytać instrukcję ich stosowania i pamiętać, że wiele z nich może być szkodliwych dla kryształu, jeżeli używane są niezgodnie z zaleceniami producenta.

Choć niektóre rodzaje eleganckiego szkła ołowiowego są odpowiednio wytrzymałe, by można je było myć w zmywarce, należy zachować przy tym szczególną ostrożność. Warto wybrać program delikatny oraz niską temperaturę mycia. Należy również upewnić się, że naczynia z tego rodzaju szkła są odpowiednio ustawione w koszu na naczynia, aby nie dochodziło do obijania się i uszkodzeń.

Przechowywanie i ochrona naczyń kryształowych

Sposób przechowywania kryształu ma kluczowe znaczenie dla jego długowieczności. Szklane przedmioty najlepiej przechowywać w suchym miejscu, chronionym przed bezpośrednim nasłonecznieniem oraz wahaniem temperatur. Kieliszki do wina czy szklanki do whisky warto ustawiać w szafce drewnianej lub z podobnego materiału, aby zapobiec uszkodzeniom wynikającym z dotykania się powierzchni szkła. Jeżeli natomiast przechowujemy naczynia, takie jak salaterki czy wazony, warto umieścić między nimi miękką tkaninę lub bibułkę, która zminimalizuje ryzyko zarysowań.

Szkło tego rodzaju jest podatne na pęknięcia i zarysowania, dlatego należy stosować pewne środki ostrożności podczas codziennego użytkowania. Przy wypełnianiu kieliszków napojami trzeba unikać przepełnienia oraz starannie je trzymać, aby nie upuścić. Unikajmy również stawiania kryształowych naczyń na twardych i nierównych powierzchniach, które mogą prowadzić do uszkodzeń.

Warto pamiętać, że troska o eleganckie naczynia szklane to inwestycja w jego długowieczność oraz piękno. Stosując się do przedstawionych zasad będzie można cieszyć się ich blaskiem przez wiele lat i przekazać je kolejnym pokoleniom jako rodzinne pamiątki.