Porcelana24 na facebooku
Porcelana24 Instagram

Jak dobierać sztućce do potraw?

24-03-2022

Sztućce ułożone w odpowiednim szyku są jednym z najważniejszych elementów wystroju stołu. Decydując się na ich zakup należy zwrócić uwagę nie tylko na ich funkcjonalność, ale również prezencję i dopasować je do serwisu. Noże, widelce czy łyżki muszą być także odpowiednio dobrane do potraw. Najprostszym rozwiązaniem jest wybór gotowego kompletu, który zaspokoi codzienne potrzeby domowników oraz pozwoli na eleganckie podejmowanie gości.

Jedną z podstawowych zasad decydujących o dobrym urządzeniu stołu jest dopasowanie stylu wystawionych na nim elementów. Najprostszym sposobem na spełnienie tych wymogów jest posiadanie odpowiedniego serwisu obiadowego czy do napojów gorących i deserów oraz dobranego do nich zestawu sztućców. W niektórych domach wystarczają do tego komplet przeznaczone dla 6 osób, jednak częściej gospodarze wybierają zestawy na 12 osób, a rodziny prowadzące bogate życie towarzyskie decydują się nawet na zakup dwóch dużych kompletów.

Sztućce dla każdego uczestnika posiłku

Podstawowy komplet sztućców powinien zawierać elementy układane w sąsiedztwie talerzy dla każdego uczestnika posiłku:

 • łyżki stołowe do zupy,
 • widelce stołowe,
 • noże stołowe,
 • łyżeczki do deserów,
 • widelczyki do ciasta.

Taki zestaw zaspokaja wymagania każdego uczestnika dobrze przygotowanego posiłku, który składa się z pierwszego i drugiego dania oraz deseru. Sztućce powinny leżeć przy talerzach według ściśle określonego porządku. Przede wszystkim muszą być ułożone w kolejności podawania dań – od środka na zewnątrz. Dla dwudaniowego obiadu wygląda to następująco:

- najbliżej talerza leżą noże i widelce, każdy z nich po stronie ręki, w której będzie trzymany (nóż po prawej, widelec po lewej);

- łyżki do zupy układane są na zewnątrz (ponieważ od tego dania z reguły rozpoczyna się spożywanie obiadu), powinny leżeć po prawej stronie talerzy;

- łyżeczki lub widelczyki do deserów (lub oba te sztućce) powinno się kłaść powyżej talerzy, a rączkę łyżeczki należy skierować w prawo, natomiast widelczyka odwrotnie.

- podczas serwowania gorących napojów w filiżankach łyżeczki są podawane na spodeczkach.

Dodatkowe sztućce w zestawie

Dobrze wyposażone komplety sztućców w każdym domu muszą zawierać jeszcze dodatkowe elementy, które służą do nakładania posiłków. Składają się na nie z reguły:

 • łyżka wazowa,
 • łyżka do sosu,
 • łyżka do sałat (jedna lub dwie sztuki),
 • widelec do mięs (jedna lub dwie sztuki);
 • łyżka sałatkowa,
 • widelec sałatkowy,
 • łyżeczka do cukru,
 • łopatka do tortu.

To są sztućce do użytku przez wszystkie osoby, które zasiadają przy stole i dlatego leżą w sąsiedztwie potraw, które mają być nakładane. Należy tylko pamiętać, aby odkładać je na swoje miejsce.

Na wykwintnych przyjęciach może pojawić się przy talerzu więcej sztućców, a ich ilość wprawia czasem gości w zakłopotanie, ponieważ nie wiedzą, do jakich potraw ich używać. Wystarczy jednak pamiętać zasadę, że są one ułożone w kolejności podawania dań i obserwować, co dzieje się na stole. Łatwo wtedy zorientować się, które ze sztućców powinny zostać użyte. Oczywiście raz wykorzystanych łyżek czy noży nie można odkładać na stare miejsce. Jeśli spożywanie dania będzie kontynuowane po przerwie, odkładamy je na talerz (nóż i widelec są wtedy skrzyżowane, a łyżka pozostaje w zupie). Po skończeniu dania sztućce są zabierane razem z brudnym talerzem, a na miejscu pozostaje czysty, który jest gotowy na podanie nowej potrawy. Odpowiednie sztućce leżą wtedy na zewnątrz gotowe do wzięcia.

Niezniszczalne komplety sztućców

Wybierając komplety sztućców warto zastanowić się nie tylko nad ich wyglądem, ale także trwałością. Najlepsze i najbardziej znane firmy od dawna stosują do ich wyrobu stal nierdzewną, czyli stop żelaza, chromu i z reguły jeszcze niklu. Dla wykonanych z niej noży i łyżek markowi producenci mogą nawet przyznać wieczystą gwarancję – najczęściej otrzymują ją zestawy wytworzone ze stali opatrzonej symbolem 18/10. Oznacza to, że zostały one zrobione ze stali zawierającej 18 proc. chromu i 10 proc. niklu. Wyróżniają się wtedy bardzo wysoką odpornością na uszkodzenia oraz na wysokie i niskie temperatury. Jednak osoby uczulone na ten ostatni pierwiastek powinny wybrać sztućce bez niklu. Są one wykonane ze stali nierdzewnej, bezniklowej, a produkty takie są oznaczone symbolem 18/0. Trzeba jednak wiedzieć, że ten stop nie jest już tak doskonale trwały.

Osoby poszukujące eleganckich kompletów sztućców, które będą pasować do stylu ich zastawy stołowej, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. W naszym katalogu znajduje się wiele ciekawych wzorów – klasycznych i nowoczesnych – oferowanych przez uznanych producentów. Polecamy zestawy dla sześciu i dwunastu osób.  Przedmioty zakupione w internetowym sklepie Porcelana24.pl błyskawicznie wysyłamy do naszych klientów.