Porcelana24 na facebooku
Porcelana24 Instagram

Jak nauczyć dziecko jeść sztućcami?

09-06-2023

Nauka jedzenia sztućcami jest ważnym etapem w rozwoju dziecka. Umiejętność ta nie tylko pozwala maluchowi na samodzielne spożywanie posiłków, ale również wpływa na jego integrację społeczną oraz rozwija koordynację ruchową i motorykę małą. Wprowadzanie sztućców do codziennych posiłków może być jednak wyzwaniem zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Jak zatem nauczyć dziecko jeść za pomocą widelca i noża?

Wybranie właściwego momentu na wprowadzenie sztućców dla dzieci zależy od indywidualnego rozwoju maluchów, jednak generalnie naukę jedzenia łyżką warto rozpocząć już około 12. miesiąca życia. Widelec można spróbować wprowadzić w okolicy 18. miesiąca, natomiast nóż warto zacząć stosować nieco później, gdy dziecko będzie umiało pewnie posługiwać się widelcem.

Pierwszym krokiem do nauki jedzenia sztućcami jest dobór odpowiedniego zestawu. Na rynku dostępne są specjalne sztućce dla dzieci, które są dostosowane do ich potrzeb pod względem wielkości, kształtu i materiału. Wybierając zestaw dla swojego dziecka, zwróć uwagę na ergonomiczny, antypoślizgowy uchwyt oraz zaokrąglone krawędzie, które zapewnią bezpieczeństwo podczas jedzenia.

Nauka jedzenia łyżką, widelcem i nożem

Rozpoczynając naukę jedzenia łyżką warto wprowadzać ją stopniowo. Zaproponuj swojemu dziecku posiłek, który łatwo będzie mogło jeść w ten sposób – na przykład kaszkę, gęsty jogurt czy zupę-krem. Na początku możesz pomagać maluchowi w nabieraniu łyżki, pokazując mu, jak to zrobić. W miarę jak dziecko będzie zdobywać pewność siebie pozwól mu na coraz większą samodzielność.

Kiedy Twoje dziecko opanuje już umiejętność jedzenia łyżką, warto zacząć wprowadzać widelec. Zacznij od prostych dań, takich jak makaron czy miękkie warzywa. Pokaż maluchowi, jak nakłuwać kawałki jedzenia widelcem i przekładać je do ust. Zachęcaj dziecko do próbowania samodzielnego jedzenia, ale bądź cierpliwy – na początku z pewnością będzie to trudne.

Wprowadzenie noża do diety dziecka jest najbardziej zaawansowanym etapem nauki posługiwania się sztućcami. Na początek pokaż maluchowi, jak trzymać nóż i jak go używać - na przykład jak kroi się nim masło czy miękkie owoce. Z czasem, gdy dziecko zyska pewność siebie, zacznij wprowadzać trudniejsze do pokrojenia produkty, np. twarde warzywa. Pamiętaj o tym, aby zawsze nadzorować dziecko podczas korzystania z noża. Posiłki podawaj w specjalnej miseczce lub na talerzu dla dzieci, bo to zachęci malucha do zainteresowania się posiłkiem.

Cierpliwość i wsparcie

Nauka jedzenia sztućcami może być czasochłonnym procesem, wymagającym cierpliwości ze strony rodziców. Ważne jest, aby dawać dziecku wsparcie i zachęcać do próbowania nowych umiejętności. Nie krępuj się chwalić swojego malucha za każdy postęp, nawet jeśli na początku będzie on niewielki. Wspólne treningi podczas posiłków sprawią, że z czasem Twoje dziecko stanie się coraz bardziej samodzielne w jedzeniu sztućcami, co przyczyni się do jego ogólnego rozwoju i poczucia własnej wartości.