Porcelana24 na facebooku
Porcelana24 Instagram

Jaką zastawę wybrać na świąteczny stół?

28-02-2023

Święta wielkanocne to jedno z dwóch najważniejszych dorocznych spotkań rodzinnych i wielkie przedsięwzięcie towarzysko-kulinarne. Wymaga sporo przygotowań, w tym odpowiedniego wyposażenia na stół, który staje się wtedy centrum życia dla biesiadników. Warto być zawczasu dobrze przygotowanym na to wyzwanie i sprawdzić, czy mamy wszystkie niezbędne elementy świątecznej zastawy stołowej. Braki w każdej chwili można uzupełnić w naszym sklepie.

To właśnie na takie chwile jak Wielkanoc czeka w każdym domu pełen zestaw odświętnych naczyń, które trzymany w kredensach czy w nowoczesnych zabudowach kuchennych. W żadnym wypadku jednak na stole nie mogą pojawić się elementy zastawy świątecznej charakterystycznej dla Bożego Narodzenie. Odpadają talerzyki czy kubki ozdobione w bałwanki, Mikołaje czy saneczki. Tym razem na miejscu są wiosenne dekoracje roślinne i motywy odradzającej się przyrody, jak kurczaczki czy baranki. Rzadko kiedy te motywy zdobią wszystkie elementy nakrycia stołu, ale najczęściej są miłymi dla oka dodatkami.

Tradycyjna zastawa z porcelany

Od lat na naszych stołach świątecznych niepodzielnie króluje porcelana. Zastawy ze szlachetnej ceramiki nierozerwalnie kojarzą się ze wszystkimi najważniejszymi świętami, nie wyłączając oczywiście Wielkanocy. Klasyczny zestaw na 6 osób może tym razem okazać się zbyt mały. Podstawą jest komplet 12-osobowy, choć i on często okazuje się niewystarczający. Rekordziści muszą być zaopatrzeni w dwa takie zestawy, ale nieco mniej liczne rodziny mogą ratować się dokupując do pierwszego kompletu porcelanowe naczynia stołowe na sztuki. Innym rozwiązaniem, które może poprawić sytuację na stole, jest zaopatrzenie się w porcelanowy zestaw obiadowy dla dzieci. Będzie to również niewątpliwa atrakcja dla najmłodszych członków rodziny.

Najważniejszym posiłkiem w te święta jest wielkanocne śniadanie. W zasadzie jednak z tradycyjnym śniadaniem łączy je tylko pora dnia, bo na stół trafiają wtedy także dania typowo obiadowe. Zresztą spożywanie tego posiłku trwa najczęściej tak długo, że przeciąga się on do pory obiadowej, więc są to śniadania tylko z nazwy. Na stole pojawia się np. żurek i białe kiełbasy. To wymaga oczywiście wystawienia na stół porcelanowej wazy z gorącą zupą i półmisków na mięsa. Są one elementami tradycyjnych kompletów naczyń sprzedawanych w naszym sklepie, ale jeśli któreś z tych elementów pechowo skończyło swój żywot nieco wcześniej, koniecznie trzeba przed świętami zamówić nowe egzemplarze.

Pełen zestaw naczyń stołowych

W Wielkanoc wykorzystany zostanie niewątpliwie każdy element zastawy porcelanowej – talerze głębokie, płytkie i deserowe, filiżanki do kawy, waza na zupę, półmiski, salaterki, dzbanek na herbatę. Konieczne będzie także dostawienie akcesoriów ze szkła – kieliszków do wina, a czasem do wódki czy misek na sałaty. W niektórych domach pojawiają się przy każdym gościu podstawki na jajka. Stanowią one ładną oprawę i zachętę do tradycyjnej świątecznej walki na rozbijanie skorupek. Inną tradycją jest dzielenie się święconką, czyli produktami spożywczymi poświęconymi w Wielką Sobotę. Warto podać je na stół w specjalnym półmisku lub eleganckiej miseczce z porcelany.

Spotkanie rodzinne przy stole nie może odbyć się bez deserów. Po posiłkach głównych na stołach pojawiają się zwykle szklane lub porcelanowe patery z owocami, tortownice z ciastem, miseczki z lodami. Polecamy także eleganckie półmiski czy formy do pieczenia wykonane z porcelany lub szkła żaroodpornego, w których można piec pyszne tarty czy ciasta, a następnie podawać je w tych naczyniach na stół (oczywiście po ostygnięciu).

Każdy stół świąteczny jest polem do inwencji i pokazywania swojej indywidualności, a każda rodzina ma swoje niepowtarzalne zwyczaje, które odzwierciedlają się w urządzeniu stołu, elementach zastawy i wystroju. Zachęcamy do zapoznania się z naszym katalogiem eleganckich akcesoriów i naczyń. Z pewnością każdy znajdzie tam przedmioty, które spełnią oczekiwania gospodarzy i przypadną do gustu gościom świątecznym.