Porcelana24 na facebooku
Porcelana24 Instagram

Jakie noże powinny znajdować się w zestawach przeznaczonych dla kuchni?

28-02-2023

Na wyposażeniu każdej domowej kuchni powinno znajdować się kilka rodzajów noży o różnych ostrzach. To musi być zestaw, który pozwoli sprawnie wykonać najważniejsze czynności związane z przygotowywaniem potraw i minimalizować niebezpieczeństwa. Niektórzy doświadczeni mistrzowie kuchni idąc śladem profesjonalistów wzbogacają swój arsenał o bardzo specjalistyczne noże. My jednak radzimy przygodę z gotowaniem rozpocząć od sześciu podstawowych ostrzy.

Dobry nóż to niezawodne ostrze odpowiednio dobrane do zadania oraz wygodny, dopasowany, nieślizgający się trzonek. Choć estetyka wykonania tych narzędzi nie ma w kuchni znaczenia to warto jednak, aby prezentowały się one również ciekawie dla oka. Nie chodzi tu o efektowne kształty, bo te są podporządkowane funkcjonalności. Ciekawy wygląd ma raczej znaczenie dla atrakcyjnego wyglądu całej kuchni, bo ostrza można ciekawie wyeksponować np. poprzez ustawienie ich w efektownym stojaku na noże.

Podstawowy zestaw noży w domowej kuchni

Wybraliśmy sześć rodzajów noży niezbędnych w każdym domu, w którym przygotowuje się posiłki. Wystarczy zaopatrzyć się po jednym egzemplarzu z każdego rodzaju, choć czasem w sytuacji, gdy w gospodarstwie jest dwoje kucharzy, można niektóre z nich dokupić. To ważne w sytuacji, gdy dłonie domowników diametralnie się różnią wielkością i trzeba indywidualnie dobierać kształt i rozmiar trzonków. Oto polecany przez naszych specjalistów zestaw.

  • Nóż szefa kuchni jest najważniejszym, najczęściej używanym ostrzem w kuchni. Dobrze kroi się nim mięso i ryby, owoce i warzywa. Ma dość długie ostrze (20-25 cm) o charakterystycznym kształcie – najszersze jest ono przy trzonku, a potem zwęża się po lekkim łuku aż do spiczastego zakończenie.
  • Nóż santoku jest powszechnie używany przez mistrzów kuchni japońskiej. Kształtem przypomina nóż szefa kuchni, ale ma krótszą część metalową (13-18 cm). Chętnie sięgają po niego osoby o mniejszych dłoniach oraz początkujący adepci sztuki kulinarnej – dla nich może to być nawet ostrze podstawowe.
  • Nóż do filetowania nazywa się też nożem do trybowania. Ma dość krótkie ostrze, ale musi ono być elastyczne. To ważna cecha, która ułatwia operowanie nim podczas oddzielania mięsa od kości, wykrawania chrząstek i innych niepożądanych części.
  • Nóż do warzyw ma krótkie ostrze o długości 7-10 cm. Ułatwia obieranie ze skórek ziemniaków, marchewek czy jabłek. Spiczasta końcówka umożliwia wykrawanie małych fragmentów warzyw i owoców, np. części nadpsutych.
  • Nóż do chleba ma długie, ząbkowane ostrze. Jak piła tnie spieczoną skórkę chleba i jego miękkie wnętrze. Dzięki temu nie rozrywa pieczywa na nieregularne kawałki, a kromki mają płaskie powierzchnie.
  • Nóż do sera przydaje się nie tylko w kuchni, ale podaje się go coraz częściej na stół, aby goście sami odkrajali plastry od bloku. Musi być bardzo ostry. Jego część metalowa jest z reguły ażurowa – puste przestrzenie ułatwiają krojenie serów.

Należy pamiętać, że noże nie mogą być tępe i należy regularnie je ostrzyć. Ostrzałki do noży kuchennych są więc niezbędnym elementem wyposażenia domowego i zawsze powinny znajdować się w zasięgu ręki. Wszystkie podstawowe rodzaje noży oraz ostrza dla profesjonalistów znajdą Państwo w ofercie naszego sklepu internetowego. Zapraszamy do przeszukania naszego katalogu. Zalecamy w ramach tych zakupów nabyć także stojak, listwę magnetyczną lub inny rozwiązanie, które umożliwi przechowywanie wszystkich elementów zestawu w porządku i w pobliżu blatu roboczego.