Porcelana24 na facebooku
Porcelana24 Instagram

Jakie sztućce wybierać dla dzieci?

16-03-2022

Dzieci siedzące przy stole wspólnie z dorosłymi powinny korzystać ze sztućców dopasowanych do wieku. Łyżki i widelce dla kilkulatków są krótsze, posiadają trzonki łatwiejsze do utrzymania ich w dłoni i często są ozdabiane motywami atrakcyjnymi dla najmłodszych. Nie tylko ułatwiają jedzenie, ale zachęcają do samodzielnego spożywania posiłków. Dzieci korzystają z nich zwykle przez kilka lat, zanim zaczną używać zestawów takich samych jak dorośli.

Pierwsze próby operowania przez dziecko łyżką do jedzenia można podjąć, gdy zacznie samodzielnie siedzieć. Łączy się to z okresem, kiedy zaczyna się urozmaicić jego jadłospis, a ono samo wykazuje zainteresowanie zawartością talerza. Przypada to najczęściej w okresie między 6 a 12 miesiącem życia, ale w zasadzie jednak dopiero od około drugiego roku można liczyć, że dziecko świadomie będzie w stanie korzystać z łyżki. Oczywiście wszystko zależy od indywidualnego rozwoju i predyspozycji.

Przełomem w tej sprawie może być pójścia do przedszkola, a więc najczęściej trzeci rok życia. Warto, aby wtedy dziecko potrafiło samodzielnie używać sztućców, ponieważ ułatwi mu to adaptację do nowych warunków. Nie ma także powodu, aby dzieci wychowywane w domu później opanowały tę umiejętność. W tego typu sprawach nie warto tworzyć różnic rozwojowych wśród najmłodszych.

Krótsze łyżki, malowane trzonki

Sztućce zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, muszą być odpowiednio skonstruowane, aby operowanie nimi było wygodne i ułatwiało przyjemne spożywanie posiłków. Nie mogą być za długie i muszą dobrze układać się w dłoniach. Przyjęło się, że dla osób dorosłych najbardziej optymalna długość łyżek, noży i widelców to około 20 cm. Z oczywistych powodów dla dzieci muszą one być krótsze. Markowe firmy o dużym doświadczeniu w dostarczaniu tego typu asortymentu oferują sztućce dla dzieci o długościach wahających się między 14 a 17 cm. To wystarcza, aby skutecznie wykonywać wszystkie czynności – porcjować, nabierać jedzenie i wkładać je do ust.

Często zestawy dla dzieci mają także specjalnie profilowane trzonki. Uchwyty dla nich są z reguły nieco grubsze i mają bardziej obłe kształty. To ułatwia im mocne trzymanie w dłoniach, a tym samym pomaga w wykonywaniu trudnych dla nich na początku czynności. Dobrym pomysłem jest zakup sztućców z trzonkami o antypoślizgowej powierzchni. Wszystkie te ułatwienia mogą mieć kluczowe znaczenie dla długości nauki samodzielnego spożywania posiłków. Pierwsze niepowodzenia mogą zniechęcić maluchy dla używania sztućców, więc warto jak najbardziej ułatwiać im to zadanie.

Duże znaczenie dla małych dzieci ma także wizualna atrakcyjność przyborów do jedzenia. Producenci w tej dziecinie wykazują się bardzo dużą kreatywnością. Sztućce wykonane ze stali nierdzewnej są upiększane malowanymi postaciami z bajek czy barwnymi obrazkami zwierząt. Ozdoby mogą być także grawerowane. Bywa również, że trzonki pokrywane są innymi materiałami, tak by przypominały kredki, klocki czy inne zabawki. Wybór detali, które mogą spodobać się najmłodszym jest ogromny i warto zastanowić się przed podjęciem decyzji. W tym wypadku należy zwrócić jednak uwagę, czy takie sztućce nadają się do mycia w zmywarkach – producenci podają takie informacje na opakowaniach.

Komplety sztućców dla jednego dziecka

W przeciwieństwie do zestawów dla dorosłych, komplety dla dzieci przeznaczone są najczęściej dla jednej osoby. W ich skład wchodzą z reguły cztery elementy – łyżka, widelec, nóż i łyżeczka. W sprzedaży znajdują się także mniejsze pakiety bez tego ostatniego przyboru do jedzenia. Dostępne jednak są jednak także bogatsze zestawy zawierające także podstawowe naczynia – np. talerz i miseczkę z porcelany. Wbrew obawom wielu osób porcelana jest dobrym materiałem na naczynia dla dzieci. Przede wszystkim to najmocniejsza i najbardziej trwała ceramika, która może wiele wytrzymać. Natomiast o jej zaletach estetycznych nie trzeba nikogo przekonywać.

Przed zakupem kompletu rodzice powinni sprawdzić także, czy dziecko nie jest uczulone na jeden z podstawowych składników stali nierdzewnej. Dla osób z taką przypadłością oferowane są sztućce bez niklu. Producenci oznaczają takie produkty symbolem 18/0, co informuje, że stal, z której są wykonane zawiera 18 proc. chromu i jest pozbawiona niklu, w odróżnieniu od stali 18/10 (18 proc. chromu, 10 proc. niklu).

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą przyborów do jedzenia dla dzieci w naszym sklepie internetowym. W katalogu znajdują się wyroby renomowanych firm, które mają ogromne doświadczenie w produkcji tego typu asortymentu. Są one najwyższej jakości i będą doskonale służyć przez cały czas, kiedy dziecko potrzebuje takich łyżek, widelców i noży.