Porcelana24 na facebooku
Porcelana24 Instagram
 slide

Kiedy warto trzymać herbatę w termosie?

31-03-2023

Dobry termos utrzymuję wysoką temperaturę kawy czy herbaty przez kilka godzin, a napój zachowuje w tym czasie wysokie walory smakowe. Te zalety najlepiej docenia się podczas długiej wycieczki w chłodne dni lub w czasie przedłużającej się konferencji. Czasem jednak zupełnie dobrze sprawdza się w tej roli kubek termiczny, choć nie ma tak dobrej izolacji, jak solidny termos. Wystarcza jednak zupełnie, aby uprzyjemnić np. codzienną drogę do pracy.

Duże termosy konferencyjne na gorące napoje przeznaczone są do stawiania na stół podczas spotkań lub zebrań. Najczęściej ich pojemność waha się od 1 do 2 litrów. Dzięki temu może z nich korzystać kilka osób skupionych na wspólnej pracy czy słuchających np. wykładu. Pojemnik z gorącym płynem stoi wtedy w zasięgu ręki i co jakiś czas można uzupełniać gorący płyn w filiżance bez przerywania udziału w zebraniu. Najczęściej w takich sytuacjach stoją obok siebie dwa termosy – jeden na herbatę, drugi na kawę. – Organizatorzy takich spotkań muszą pamiętać, aby termosy były wtedy oznaczone, tak żeby od razu było wiadomo, w którym z nich jest herbata, a w którym kawa – mówi specjalista ze sklepu internetowego Porcelana24.pl, który oferuje akcesoria kuchenne oraz służące podawaniu jedzenia i napojów. – Na rynku dostępne są pojemniki na gorące napoje, które mają na ściankach napisy z takimi informacjami. Nie trzeba wtedy naklejać na nie ręcznie wypisanych karteczek, co nie powinno się zdarzać w organizacjach dbających o prestiż.

Lekkie termosy podróżne

Zupełnie inne termosy potrzebne są podczas pieszych wycieczek czy długich podróży. Przede wszystkim nie mogą one mieć tak dużej pojemności. Noszenie z sobą 2-litrowego pojemnika mija się z celem, bo jest on razem z płynem zbyt ciężki. Pojemność termosów podróżnych waha się w przedziale od 0,5 do 1 litr. Nie zajmują wtedy zbyt wiele miejsca w plecaku czy torbie podróżnej, a przede wszystkim nie są zbyt ciężkie. Każdy narciarz czy turysta pieszy wie doskonale, jaka to przyjemność wypić kilka łyków gorącego napoju, gdy przez kilka godzin zimą przebywa się na świeżym powietrzu. I nie chodzi tu tylko o rozgrzanie organizmu, ale także o samą przyjemność picia doskonałej herbaty czy kawy. Zresztą nie mniejszą frajdę mają podróżni podczas długiej jazdy pociągiem czy samochodem. Dlatego warto mieć w swoim wyposażeniu domowym takie pojemniki, których podwójne ścianki ze stali nierdzewnej lub tworzyw sztucznych potrafią utrzymać wysoką temperaturę przez kilka godzin.

Pod tym względem mniejsze wymagania od solidnych termosów do herbaty stawia się kubkom termicznym. One muszą utrzymywać wysoką temperaturę płynu zaledwie przez 30-45 m. Jednak kubka termicznego nie zabiera się z sobą na długą wycieczkę czy podróż. Te pojemniki mają za zadanie utrzymać ciepło kawy czy herbaty tylko w czasie jazdy autobusem czy samochodem do pracy albo podczas spaceru z psem do parku.

Bardzo ważne, aby żadne naczynie do gorących napojów nie zmieniało smaku kawy czy herbaty w trakcie przechowywania. Materiały użyte do izolacji nie mogą reagować z wrzątkiem. Taką pewność dają np. wysokiej jakości stal nierdzewna lub szkło. Użytkownicy muszą jednak pamiętać także o dokładnym myciu pojemników po każdym użyciu, tak aby w środku nie pozostał zapach po poprzednio wypitej naparze.