Porcelana24 na facebooku
Porcelana24 Instagram

Koszt zakupu porcelany. Od czego zależy?

15-10-2021

Porcelana

 

Wyroby porcelanowe od zawsze cieszyły się popularnością. Dzięki zarówno nowoczesnym jak i klasycznym wzorom moda na nie wciąż nie przemija. Ponadto, odpowiednio konserwowana porcelana odznacza się pięknym wyglądem przez wiele lat. Osoby ceniące sobie tradycję i kulturę stołu chętnie wybierają ją do użytku domowego, ale jest także idealnym pomysłem na prezent. Cena porcelany najczęściej idzie w parze z jej wysoką jakością. Od czego jeszcze zależy koszt zakupu porcelany?

Przeznaczenie

Jednym z kilku czynników warunkujących koszt zakupu porcelany jest jej przeznaczenie. W tej kwestii najczęściej dzielimy porcelanę na dwie kategorie: użytkowa oraz kolekcjonerska. Nieraz cena pojedynczych wyrobów kolekcjonerskich jest kilkukrotnie wyższa od ceny zestawu porcelany użytkowej. Kolekcjonerzy niezwykle cenią sobie wyjątkowe, trudno dostępne na rynku egzemplarze.

Zdobienia

W zależności od ilości i rodzaju zdobień koszt również się zmienia. Najtańsze z pewnością będą kubki czy filiżanki o prostej, klasycznej formie. Zestawy bogato zdobione, ze złoceniami czy innymi ornamentami będą oczywiście należały do droższych niż klasyczna, gładka biel.

Jakość porcelany

Choć mogłoby się wydawać, że porcelana od porcelany się nie różni, nie jest to prawda. Są różne rodzaje porcelany, co wpływa także na jej jakość. Wyroby porcelanowe wypalane w temperaturze od 920 do 980 °C są wyrobami nieszkliwionymi, natomiast te wypalane w 1280-1460 °C - szkliwionymi. Sposób wykonania porcelany określa czy będzie ona wystarczająco wytrzymała, odporna na uszkodzenia i działanie czynników chemicznych, oraz czy nie będzie przepuszczać cieczy.

Ranga wytwórni

Nie bez znaczenia jest także producent porcelany. Są wytwórnie znane w całej Polsce, a nawet na świecie - polska porcelana jest często doceniana za granicą. Do takich producentów należą między innymi: Ćmielów, Chodzież, Karolina, Lubiana czy Waza. Firmy takie jak te przez lata wyrobiły sobie na rynku renomę i uznanie klientów. Choć marki te często nie są droższe od innych, wybierając ich produkty możemy być pewni dobrego stosunku ceny do jakości.

Choć pojedyncze sztuki wyrobów porcelanowych nie są bardzo drogie, zazwyczaj kupujemy je w całych zestawach, a to wiąże się już z większym wydatkiem. Mimo to warto szukać opłacalnych kompletów - zazwyczaj im więcej elementów w zestawie, tym mniej płacimy za jedną sztukę. Ponadto, w sklepie Porcelana24.pl często udaje się znaleźć piękną porcelanę znanych producentów w wyprzedaży.