Porcelana24 na facebooku
Porcelana24 Instagram

Modne szklane wazony na kwiaty - przegląd

30-04-2023

Moda na wazony na kwiaty ze szkła prawdopodobnie nigdy nie przeminie. Choć zmieniają się style, wzory, upodobania to flakony i innego rodzaju pojemniki ozdobne będą zawsze atrakcją wnętrz domów czy budynków publicznych. Ten rodzaj dekoracji na stałe został już elementem wystroju pomieszczeń. Zapraszamy na przegląd szklanych wazonów dostępnych w naszym sklepie internetowym.

Eleganckie wazony szklane mogą być wykorzystywane na wiele sposobów - jako element dekoracyjny stołu, gustowne pojemniki czy też jako samodzielna ozdoba wnętrz. Jednak przede wszystkim są przeznaczone do eksponowania kwiatów ciętych. Muszą nie tylko odpowiednio prezentować atrybuty roślin ozdobnych – ich kielichy i liście – ale często stanowią też doskonałą oprawę wizualną dla zanurzonych w wodzie łodyg. Dzięki efektowi optycznego załamania światła w wodzie, który potęgują jeszcze wzory szlifowane w korpusie szklanej obudowy, mogą być one wyjątkowo atrakcyjne dla oka.

Wazony ze szkła cienkiego i grubego

W pierwszej kolejności na uwagę zasługują proste modele pozbawione ozdób, które urzekają efektem zamknięcia wody w przezroczystym korpusie z czystego szkła. Pojemniki w kształcie walca, ściętego stożka, krągłej bańki czy nawet z delikatnie asymetrycznymi ściankami dają podobny efekt – światło swobodnie przez nie przechodzi i pokazuje w załamanej perspektywie dolne części roślin oraz tło, przed którym zostały ustawione. Mimo prostoty wykonania może to dać piorunujący efekt.

Proste, wręcz geometryczne kształty mają także często nowoczesne wazony z grubego szkła. Niewielkie symetryczne załamania, przekształcenia, wypukłości czy wklęsłości są znakiem rozpoznawczym znanych od lat wytwórców. Wielu z nich podąża za dzisiejszymi gustami często czerpiąc inspiracje ze wzorów skandynawskich czy modernistycznych. Doskonałymi tego przykładami będą czeskie wazony z huty Bohemia czy naszej z huty Krosno. Ich wyroby cieszą się szerokim uznaniem w wielu krajach europejskich.

Nieśmiertelne kryształy i szkło barwione

Godne uwagi są wciąż wazony kryształowe. Dzisiejsze modele z ciężkiego szkła ołowiowego nie przypominają już kryształów, które masowo wypełniły mieszkania w blokach w latach 70. ubiegłego wieku – z tandetną siatką gęstego szlifu. Tu także doszło do sporej zmiany w stronę albo subtelnej estetyki, albo bardzo fantazyjnych kształtów. Projektowaniem wazonów dla znanych wytwórni zajmują się często topowi projektanci, którzy nadają wyrobom unikalny styl, a wybór modeli jest dziś tak duży, że każdy bez problemu znajdzie coś dla siebie w naszej ofercie.

Na koniec chcielibyśmy zwrócić także uwagę na wazony ze szkła barwionego. Wprowadzenie kolorów powoduje, że zwracają one na siebie jeszcze bardziej uwagę. Mogą nawet dzięki temu stać się głównym elementem dekoracyjnym pomieszczenia. Mogą też być zaprojektowane w ten sposób, żeby dobrze prezentowały się na stole w towarzystwie nowoczesnej porcelany czy innego rodzaju zastawy. Zapraszamy do zapoznania się z naszym katalogiem wazonów dekoracyjnych ze szkła. Z pewnością znajdą Państwo doskonały egzemplarz dla siebie lub na prezent do bliskiej osoby.