Porcelana24 na facebooku
Porcelana24 Instagram
 slide

Na jakim talerzu najwygodniej podawać pastę?

30-04-2023

Nie ma większych specjalistów od przyrządzania i podawania makaronów niż Włosi. Cały świat uczy się od nich tej sztuki, a ich wzory docierają szerokim strumieniem także do nas. Stąd bierze się coraz większa popularność na naszych stołach specjalnych talerzy dostosowanych do podawania makaronów. Smakosze włoskich past wiedzą, że z nich je się najlepiej. Duży wybór takich naczyń stołowych znajdziecie także w naszym sklepie.

Spaghetti, lasangne czy inne potraw z makaronu to dania, które mają wielu miłośników. Jednak każdy z nich wie, że poza wybornym smakiem, mają one jeden wspólny mankament – mogą sprawiać kłopoty podczas jedzenia. Sosy rozlewają się po brzegi tradycyjnych talerzy do drugich dań, a nawijane na widelce nitki często spadają podczas podnoszenia do ust. Dlatego potrawy te podaje się na specjalnych talerzach do past.

Kształt talerzy do makaronów

Talerze do makaronów przypominają nasze tradycyjne głębokie talerze obiadowe do pierwszego dania. Różnice są jednak bardzo istotne. Przede wszystkim zagłębienie w środku ma mniejszą średnicę, ale jest głębsze. Łatwiej w takim dołku umieścić górę makaronu. Sos spływa oczywiście na samo dno, ale odpowiednio operując widelcem można swobodnie zanurzać w nim pojedyncze porcje przed spożyciem. Osiąga się w ten sposób pełnię smaku włoskiego dania.

Dużo szersze są także ranty takiego talerza, które pozwalają na bezpieczniejsze jedzenie makaronów. Nawet najbardziej ostrożni konsumenci nie unikną nitek spadających z widelca. Szeroki rant naczynia chroni więc przed zabrudzenie stoły czy ozdobne obrusy. Z takimi szerokimi talerzami można spożywać potrawy z dużo większą przyjemnością, bez obaw o to, że pozostawi się po sobie zabrudzone stanowisko.

Ceramiczne talerze do podawania past

Zdecydowanie najlepszą opcją są talerze z materiałów ceramicznych. Polecamy zwłaszcza porcelanowe talerze do past. Przede wszystkim to najbardziej elegancka opcja – porcelana pod tym względem zawsze będzie górowała nad innymi materiałami. Poza tym jest ona bardzo trwała – to wybór na lata. Najlepiej wiedzą o tym osoby, które odziedziczyły naczynia po rodzicach czy dziadkach i wciąż je używają. Oczywiście w starych zastawach nie ma specjalnych talerzy na makarony, no chyba że ktoś odziedziczył serwis po przodkach z Włoch.

Ceramika jest też łatwa do utrzymania w czystości – można ją myć w zmywarkach. Należy tylko sprawdzić, czy pozwalają na to dekoracje. Niektóre z nich mogą z czasem wyblaknąć. Dlatego wykwintne naczynia po przodkach ze złoconymi ozdobami często trzeba myć ręcznie. Z nowoczesnymi talerzami do makaronów z reguły nie ma już tego problemu. I łatwo dobrać nowe naczynia do innych talerzy porcelanowych z domowego zestawu – wzorów w naszym sklepie jest tak dużo, że nie będzie z tym większego problemu.

Podsumowując, przy wyborze talerza do podawania makaronu należy wziąć pod uwagę rozmiar, materiał i łatwość czyszczenia. Ceramiczne talerze oferują wiele korzyści, jeśli chodzi o podawanie makaronu ze względu na ich trwałość i łatwość utrzymania, jednak należy zachować ostrożność podczas ich czyszczenia, aby zachować ich wygląd i trwałość.