Porcelana24 na facebooku
Porcelana24 Instagram
 slide

Porcelana jako element zdobniczy do wnętrz

13-10-2021

Porcelana ozdobna

 

Porcelana kojarzy nam się z antycznym ozdobami i zastawami pełnymi tajemnic i historii. Nic dziwnego, bowiem ten materiał zaczęto produkować już w VII wieku poprzez wypalanie i formowanie naturalnych surowców takich, jak gliny, kwarce czy glinki w odpowiednio wysokich temperaturach. Jak dziś porcelana sprawdza się jako element dekoracyjny domu?

Tradycyjna porcelana

Porcelanę nie bez powodu nazywa się ,,białym złotem’’. Ten szlachetny materiał nie tylko prezentuje się niezwykle szykownie, nadając wnętrzom przytulnego klimatu, ale również pięknie przepuszcza promienie świetlne, przez co do wnętrza pomieszczenia przedostaje się światło tworzące przytulną i niepowtarzalną atmosferę. Warto nadmienić, że takie porcelanowe dekoracje i ozdobne zastawy będą doskonale komponować się w wnętrzami utrzymanymi w stylu retro oraz rustykalnym i boho. Jakie formy ozdobne może przybrać tradycyjna porcelana? Mogą to być:

  • Ładne i misterne figurki;
  • Ozdobne filiżanki z pastelowymi kwiatowymi rzeźbieniami lub z ozdobnymi wykończeniami;
  • Piękne porcelanowe szkatułki na cenną biżuterię;
  • Wazony, wieszaki, dozowniki — w ramach subtelnych i eleganckich akcentów;
  • Jednolicie białe lub ornamentowane talerze, cukiernice, półmiski, wazy itp.

Porcelana w nowoczesnej odsłonie

Kto powiedział, że jak porcelana ma tylko jedno oblicze? Ten materiał o wspaniałych właściwościach można znaleźć także w nowoczesnej odsłonie (czyli schludnych, prostych formach i kształtach — zarówno jednolicie białych, jak i z ciekawą, modną grafiką np. motywem lawendy lub wnętrzem naczynia w jaskrawej kolorystyce), która doskonale spisze się w we wnętrzach w stylu nowoczesnym, minimalistycznym, skandynawskim czy nawet glamour. Warto nadmienić, iż porcelanowe ozdoby mają też wiele praktycznych zalet takich, jak:

  • duża wytrzymałość i nieścieralność — wbrew niektórym opiniom produkowana dziś porcelana jest wytrzymała i można ją myć w zmywarce, a jej twardość jest na podobnym poziomie co granit;
  • niska porowatość powierzchni — co w praktyce oznacza, iż ten materiał nie ulega zbyt łatwo zabrudzeniom;
  • oraz wspomniana już wysoce estetyczna duża przepuszczalność światła.