Porcelana24 na facebooku
Porcelana24 Instagram
 slide

Rodzaje szklanek do kawy

31-07-2023

Szklane naczynia do picia kawy to nie tylko elegancki element dekoracyjny, ale także praktyczne akcesoria do serwowania tego aromatycznego napoju. W zależności od rodzaju kawy i sytuacji, w jakiej podajemy gorący wywar, możemy wybrać różne rodzaje szklanek. Wybór odpowiedniej może wpłynąć na smak, aromat i ogólną satysfakcję z picia ulubionego napoju.

Wybór odpowiedniej filiżanki czy szklanki do kawy może wydawać się prostym zadaniem, jednak warto wiedzieć, że różne rodzaje napojów kawowych wymagają różnych naczyń. Dobrze dobrana szklanka czy filiżanka pozwoli cieszyć się pełnią smaku ulubionej kawy, podkreśli jej aromat i ułatwi nie tylko jej parzenie, ale także serwowanie i picie.

Szklanki do espresso

Jednym z najpopularniejszych rodzajów kawy jest espresso. Aby podkreślić jego intensywny smak i aromat, warto serwować go w odpowiednich szklankach. Najbardziej charakterystyczne dla tego typu kawy są niewielkie czarki o pojemności około 60 ml. Zwykle są one wykonane z grubszego szkła, które dobrze utrzymuje temperaturę napoju. Ponadto ich kształt pozwala na pełne wyeksponowanie pięknej cremy – warstwy pianki powstającej na powierzchni kawy podczas ekstrakcji.

Szklanki do cappuccino

Cappuccino to napój kawowy, w którym gorący wywar jest połączony z mlekiem i pianką mleczną. Szklanki do cappuccino są zwykle średniej wielkości, o pojemności około 150–180 ml, z szerokim dnem i zwężającym się ku górze brzegiem. Takie naczynie pozwala na idealne proporcje między espresso, mlekiem i pianką, a także ułatwia utrzymanie temperatury napoju. Przezroczysta konstrukcja sprawia, że cappuccino prezentuje się bardzo efektownie, szczególnie gdy warstwy są wyraźnie widoczne.

Szklanki do kawy z lodem

Latem wielu z nas sięga po orzeźwiającą kawę z lodem. Właśnie dla tego rodzaju napoju stworzone zostały specjalnie wysokie szklanki o pojemności 300–350 ml. Ich kształt jest zwykle prostokątny lub cylindryczny, a dno szklanki jest często poszerzone, aby pomieścić więcej lodu. Grubsze szkło tych naczyń pomaga utrzymać niską temperaturę kawy przez dłuższy czas, a przezroczystość odsłania warstwy napoju, które przyciągają wzrok.

Szklanki do kawy latte

Kawa latte to połączenie espresso z gorącym mlekiem, które stanowi istotną część tego napoju. Dlatego też szklanka do tego rodzaju kawy powinna być wyższa i szersza, by pomieścić zarówno kawę, jak i mleko. Zazwyczaj szklanki do latte mają pojemność od 200 do 300 ml, a ich kształt jest cylindryczny lub lekko rozszerzający się ku górze. Przezroczyste szkło pozwala na obserwację warstw napoju oraz efektowne ułożenie pianki mlecznej na jego powierzchni.

Szklanki do kawy po irlandzku

Kawa po irlandzku serwowana jest w specjalnych szklankach o pojemności około 250 ml. Są one nieco niższe i szersze od typowych filiżanek, z grubym, solidnym dnem i uchwytem. Często czarka umocowana jest na nóżce z szeroką podstawką. Taki design pozwala na bezpieczne i stabilne trzymanie napoju, który zawiera alkohol. Przezroczyste ścianki szklanki pozwalają obserwować warstwy kawy, kremówki i pianki, co dodaje temu napojowi wyjątkowego uroku.