Porcelana24 na facebooku
Porcelana24 Instagram

Szklanki polecane do drinków

10-08-2023

Umiejętności barmańskie i tworzenie niezwykłych drinków podczas przyjęć domowych zyskują coraz większą popularność, a jednym z kluczowych aspektów serwowania tych wyjątkowych napojów jest podanie ich w odpowiednich szklankach. Wybór odpowiednich naczyń do drinków to istotna kwestia dla entuzjastów mieszańców, którzy chcą cieszyć się smakiem i wyglądem swoich ulubionych koktajli.

Szklanki typu Highball i Lowball

Szklanki Highball to wysokie, proste naczynia o pojemności 240–350 ml, które są doskonałe do serwowania napojów wymagających dodatku dużej ilości lodu. Przykładami drinków, które można podać w szklance Highball są Gin Tonic, Mojito czy Long Island Iced Tea. Szklanki Lowball, zwane również Old Fashioned lub Rocks Glass ze względu na ich popularność przy podawaniu drinków na bazie whisky z lodem (on the rocks), to niższe szklanki o pojemności około 180–240 ml. Najlepiej sprawdzą się tu klasyczne koktajle, takie jak Old Fashioned czy Whiskey Sour. Mogą służyć też jako klasyczne szklanki do whisky.

Szklanki do cocktailów (Coupette i Martini Glass)

Szklanki do cocktailów mają charakterystyczny, szeroki kielich o pojemności około 150–180 ml, który eksponuje kolor i smak drinku oraz umożliwia łatwe mieszanie różnych składników. Coupette to szklanka z zaokrąglonym brzegiem, która jest idealna do serwowania drinków bez lodu, takich jak Margarita czy Daiquiri. Z kolei Martini Glass to bardziej klasyczna szklanka do cocktailów o stożkowym kształcie, która doskonale sprawdza się przy podawaniu drinków na bazie ginu i wermutu, takich jak Dry Martini czy Vesper.

Szklanki typu Collins

Szklanki Collins to wysokie, wąskie szklanki o pojemności około 350–410 ml i idealne nadają się do serwowania dłuższych napojów, zwłaszcza tych z dużą ilością lodu. Szklanki Collins są popularne w przypadku drinków na bazie sody, takich jak Tom Collins czy Fizz. Ze względu na ich wygląd przypominają wysokie szklanki Highball, jednak są bardziej wąskie i eleganckie.

Szklanki typu Flute

Szklanki Flute charakteryzują się wysokim, wąskim kształtem oraz pojemnością około 180–240 ml. Są one doskonałe do serwowania koktajli musujących, takich jak Aperol Spritz czy Kir Royale. Ich wąski kształt pozwala na utrzymanie bąbelków w napoju przez dłuższy czas, co dodaje efektu wizualnego oraz wpływa na smak drinków.

Szklanki typu Hurricane

Hurricane to wysokie, kręcone szklanki do drinków o pojemności około 600 ml, które są idealne do podawania egzotycznych mieszańców z dużą ilością lodu i owoców, takich jak Pina Colada czy Mai Tai. Szklanki Hurricane nadają się również do serwowania milkshake'ów, lemoniad czy mocno schłodzonych napojów bezalkoholowych.

Oprócz wyżej wymienionych rodzajów szklanek polecanych do drinków warto także wspomnieć o takich naczyniach jak szkła do wina i szampana, które również mogą być używane przy serwowaniu koktajli alkoholowych. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że wybór odpowiedniej szklanki do danego drinku to nie tylko estetyka, ale także funkcjonalność i komfort podczas degustacji oraz możliwość docenienia pełni smaku i aromatu podawanego napoju.