Porcelana24 na facebooku
Porcelana24 Instagram

Sztućce polecane dla gastronomii

26-06-2023

Sztućce są nieodłącznym elementem każdego stołu, zarówno w domu, jak i w restauracjach czy hotelach. Właściwy wybór sztućców to klucz do stworzenia eleganckiej i przyjaznej atmosfery podczas posiłków. Dla gastronomii szczególnie ważne jest wybranie odpowiednich sztucców, które będą trwałe, estetyczne oraz higieniczne. No i muszą być dopasowane do stylu i charakteru lokalu.

Sztućce gastronomiczne powinny być przede wszystkim praktyczne oraz łatwe do utrzymania w czystości. Na rynku dostępne są różne modele tych akcesoriów, jednak menadżerowie barów, restauracji czy hoteli powinni zwrócić uwagę na kilka szczególnie polecanych rodzajów. Są to między innymi sztućce z linii cateringowych, charakteryzujące się mniejszymi wymiarami oraz skromniejszymi dekoracjami. Często są one wręcz pozbawione wszelkich ozdób. Choć sztućce z linii hotelowych mogą mieć bardziej wyrafinowany design, aby pasować do stylu eleganckich restauracji czy miejsc o wysokim standardzie.

Materiały używane do produkcji sztućców dla gastronomii

Wybierając sztućce dla sektora gastronomicznego warto zwrócić uwagę na materiały, z których są wykonane. Niektóre materiały są bardziej odporne na uszkodzenia, inne lepiej sprawdzają się w przypadku konieczności mycia w zmywarkach. Dwa najpopularniejsze materiały to stal nierdzewna oraz srebro. Sztućce ze stali nierdzewnej są trwałe, łatwe w utrzymaniu oraz odporne na korozję. Srebrne sztućce są natomiast bardziej luksusowe i eleganckie, ale wymagają specjalistycznej pielęgnacji, aby utrzymać swój blask. To oferta tylko dla miejsc o najwyższym standardzie.

Na rynku dostępnych jest wiele firm zajmujących się produkcją sztućców dedykowanych gastronomii. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na renomowanych producentów, którzy mają doświadczenie w tworzeniu wysokiej jakości produktów dla sektora HoReCa (hotele, restauracje, catering). Wśród nich warto wymienić takie firmy jak Gerlach, Gerpol, Amefa czy Odiso.

Design sztućców wpływa na atmosferę lokalu

Wybór odpowiedniego designu sztućców ma kluczowe znaczenie dla atmosfery w restauracji. W zależności od charakteru lokalu, warto wybrać sztućce o klasycznych, nowoczesnych czy stylowych wzorach.

Klasyczne sztućce to uniwersalna opcja dla wielu rodzajów restauracji. Charakteryzują się prostymi i eleganckimi kształtami, które pasują zarówno do tradycyjnych, jak i nowoczesnych wnętrz. Nowoczesne sztućce to natomiast wybór dla tych, którzy pragną podkreślić awangardowy charakter swojego lokalu. Stylowe sztućce mogą być ozdobione misternymi wzorami czy niestandardowymi kształtami, dzięki czemu nadają się do restauracji o wysokim standardzie.

Dobrze zaprojektowane sztućce powinny być przede wszystkim wygodne w użytkowaniu. Ergonomia sztućców ma wpływ na komfort gości podczas spożywania posiłków, a tym samym na ich zadowolenie z wizyty w restauracji. Warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak równowaga między rękojeścią a częścią roboczą sztućca, odpowiednia grubość oraz wyprofilowanie rękojeści. Menadżerowie z branży gastronomiczne najczęściej decydują się na zakup tych akcesoriów na sztuki, warto jednak obserwować także naszą ofertę zestawów sztućców – kupno w kompletach jest proste i szybkie. Zakup wyposażenia stołowego to inwestycja na lata, więc warto zadbać o ich jakość, design i ergonomię.