Porcelana24 na facebooku
Porcelana24 Instagram

W czym trzymać herbatę, by długo zachowywała ciepło?

31-03-2023

Herbata jest smaczna tylko, gdy jest ciepła. W sytuacjach, gdy chcemy korzystać z uroków tego napoju przez dłuższy czas, wykorzystujemy pojemniki ze specjalną izolacją. Termosy konferencyjne sprawdzają się podczas konferencji i zebrań, a na czas podróży zabieramy bardziej poręczne naczynia zamykane. Najtrudniej ma się sprawa, gdy zależy nam na eleganckim wyglądzie stołu w czasie uroczystych posiłków, jednak i w tej sytuacji można sobie poradzić.

Podgrzewanie wystygłej herbaty, która stała zbyt długo, nie ma sensu. Każdy wie, że ma wtedy gorszy smak. Dlatego niewypity na czas napar z reguły trzeba wylać. W sytuacjach, kiedy gorący napój jest potrzebny przez dłuższy czas mamy w zasadzie dwa wyjścia – albo co chwila będziemy zalewać wrzątkiem kolejne porcje liści, albo skorzystamy z izolowanych pojemników, które na dłużej utrzymują ciepło.

Termosy do pracy i na czas podróży

Najpopularniejszymi pojemnikami do przechowywania herbaty są termosy. Są powszechnie używane jeszcze od czasów przedwojennych, z tym że stare konstrukcje były bardzo nietrwałe. Wewnętrzne ścianki były zbudowane ze szkła lub porcelany (pokrytych srebrem lub aluminium), które łatwo się tłukły, zwłaszcza podczas podróży. Dziś termosy zbudowane są ze stali nierdzewnej lub tworzyw sztucznych, a podstawową izolacją jest warstwa próżni między ściankami naczynia. Dlatego termosy na herbatę są dziś bardzo wytrzymałe i trwałe.

Dla organizatorów konferencji, zebrań zespołów w pracy czy przyjęcia w plenerze polecamy termosy konferencyjne. To największe dostępne na rynku pojemniki z izolacjami – mieszczę z reguły od 1 do 3 litrów napoju. Są poręczne i ładnie wyglądają. Uczestnicy zebrań lub goście bez trudu będą mogli sami napełniać swoje filiżanki czy kubki. Warto pamiętać jednak, żeby miały na zewnątrz widoczną informację, czy w środku znajduje się herbata, czy kawa.

Mniejszą pojemność mają termosy podróżne – najczęściej waha się ona od 0,5 do 1 litra. Wybór wielkości zależy, czy mają służyć jednej osobie, czy większej rodzinie. Każdy z tego typy pojemników z izolacją utrzyma napój w wysokiej temperaturze przez kilka godzin. Natomiast na krótszy czas utrzymują ciepło kubki termiczne. Jednak ich zadaniem jest trzymanie wysokiej temperatury tylko przez 30-40 minut. Korzystamy z nich z reguły podczas drogi do pracy lub w czasie podróży samochodem.

Gorąca herbata na przyjęciu

Podczas spotkań towarzyskich czy uroczystych posiłków picie gorącej herbaty czy kawy to rytuał. Najczęściej gorące napoje podawane są od razu w filiżankach lub kubkach. Postawienie na stole termosu nie wchodzi w grę. Można natomiast wykorzystać eleganckie naczynia, które nieco dłużej utrzymują ciepło. Ciekawym rozwiązaniem są szklane czajniki z zaparzaczem o podwójnych ściankach. Przezroczysta obudowa powoduje, że proces zaparzania dzieje się na oczach klientów. Zabarwianie się wrzątku to bardzo widowiskowy proces i z pewnością będzie atrakcją stołu.

Można też zastosować czajniczki z podgrzewaczem. Specjalna konstrukcja umożliwia wstawienie pod szklane naczynie świeczki typu tealight. Płomień podgrzewa od dołu napar i dopóki ogień będzie się utrzymywał, to herbata utrzyma właściwą temperaturę.