Porcelana24 na facebooku
Porcelana24 Instagram
 slide

W jaki sposób dbać o porcelanę?

24-05-2022

Porcelana jest niezwykle trwałym materiałem i zachowuje swoje doskonałe właściwości przez długie lata. Wiele serwisów stołowych ze szlachetnej ceramiki nie wymaga większej troskliwości niż zwykłe talerze czy kubki. Szczególnej ostrożności potrzebują niektóre dekoracje np. te położone ręcznie na powierzchniach naczyń. Jednak nawet one mogą zachować wyrazistość przez pokolenia – wystarczy stosować na co dzień kilka prostych zasad znanych od dawna.

Zastawy czy pojedyncze egzemplarze naczyń z porcelany są ozdobą wielu domów. Bywa że gospodarze mogą pochwalić się filiżankami czy talerzami należącymi jeszcze do rodziców, a niekiedy bywają one w rękach rodzin jeszcze dłużej. Podanie w nich kawy czy serwowanie posiłków łączy się wtedy ze szczególnym splendorem i często prowokuje do ciekawych opowieści o przodkach i tradycjach rodzinnych. Gładkie powierzchnie takich naczyń i dobrze zachowane ozdoby, które nie wyblakły przez dziesiątki lat używania, są dowodem trwałości porcelany, ale także wystawiają dobre świadectwo kolejnym właścicielom. Utrzymanie serwisów z porcelany w nienagannym stanie nie jest trudne, wystarczy konsekwentnie stosować tradycyjne zasady mycia i zachować zwykłą ostrożność w czasie użytkowania.

Sprawdź, czy można myć naczynia w zmywarkach?

Długowieczność porcelany nie powinna być zaskoczeniem. To bardzo wytrzymały i odporny materiał – jest tak twardy, że zarysowanie go nożem kuchennym jest wręcz niemożliwe. Jest ona także bardziej wytrzymała i rzadziej się kruszy niż inne rodzaje ceramiki, choć pod tym względem lepiej nie wystawiać starych naczyń na próbę. Wiele serwisów nadaje się wręcz do mycia w zmywarkach przy zastosowaniu zwykłych detergentów w kapsułkach. Dotyczy to zwłaszcza współczesnych wyrobów bez ozdób na powierzchniach. Niemniej podczas zakupów należy sprawdzić, czy taki sposób czyszczenia jest dopuszczalny. Odpowiednie informacje powinny znajdować się na opakowaniach, ewentualnie należy spytać o to sprzedawcę.

Nawet niektóre wiekowe egzemplarze z ozdobami można również myć w ten sposób. Dotyczy to porcelanowych naczyń z dekoracjami podszkliwnymi. Są one wykonane z farb o niezwykłej odporności – nanosi się je na powierzchnię jeszcze przed głównym wypałem w piecach, gdzie temperatura sięga 1460°C. W tych warunkach ozdoby utrwalają się pod szkliwem, które po wyciągnięciu z pieców tworzy jedną zwartą, wytrzymałą i niepodzielną masę z porcelaną.

Jak zachować wyrazistość ozdób na porcelanie?

Najczęściej stołowe zastawy z porcelany wyróżniają się malowanymi ozdobami. Mogą to być złote ranty wokół krawędzi naczyń czy malowane motywy na głównych częściach powierzchni. Jeśli serwisy mają zachować wyrazistość malunków i ich dekoracyjność na pokolenia, to należy myć je z zachowaniem większej ostrożności. Stosowanie zwykłych detergentów kuchennych spowodowałoby ich powolne, ale stałe blaknięcie, a wzory stawałyby się stopniowo mniej intensywne. Dlatego starą porcelanę i współczesne wyroby z ozdobami nanoszonymi na szkliwo powinno się na co dzień myć ręcznie. Wkładanie do zmywarek jest wykluczone – dotyczy to zarówno dekorowanej porcelany kremowej, jak i tej klasycznej.

Dobrym sposobem jest umieszczenie brudnych naczyń w plastikowym pojemniku z ciepłą wodą – zmniejsza to ryzyko obtłuczenia. Jeśli trzeba oczyścić stare, cenne egzemplarze jako środka rozpuszczającego brud i tłuszcze powinno się używać soku z cytryny. Wskazana proporcja to jeden owoc średniej wielkości na litr wody. Częściej jednak stosuje się do tego słabsze detergenty kuchenne w płynie w mniejszych niż zwykłe proporcjach. Jeszcze lepsza jest soda oczyszczona. Do usuwania brudu należy stosować miękkie gąbki lub ściereczki.

Porcelana na ekspozycji domowej

Najcenniejsze egzemplarze domowej porcelany trafiają często w eksponowane miejsca – ustawia się je w środku szklanych witryn lub kredensów. Pełnią wtedy rolę użytkowych ozdób. Od czasu do czasu będą więc wymagać usunięcia z nich kurzu. Należy to robić delikatnymi ściereczkami lub miotełkami. Nie powinno się wykonywać tej czynności na mokro.

Dobrze jest, gdy meble z ceramiką nie są wystawione na bezpośrednie padanie promieni słonecznych. Po wielu latach możne to niestety spowodować lekkie wyblaknięcie kolorów, a taka porcelana nie utrzyma ich intensywności przez pokolenia.

Kupując naczynia ze szlachetnej ceramiki warto zapytać najpierw o sposoby jej pielęgnacji. Klientów naszego sklepu internetowego Porcelana24.pl zapraszamy do kontaktu ze specjalistami. Chętnie udzielimy informacji na każdy temat.