Porcelana24 na facebooku
Porcelana24 Instagram
 slide

W jakich kieliszkach podajemy martini?

06-10-2022

Martini to wzmacniane wino oraz jeden z najpopularniejszych koktajli alkoholowych na świecie. Specjalnie dla tego rodzaju drinków powstał oryginalny kieliszek o niepowtarzalnym stylu z czaszą w kształcie odwróconego stożka – martinówka. Charakteryzuje się elegancją, podkreśla klarowność napoju oraz dobrze prezentuje ozdobny np. oliwki. I choć kształt szkła jest ściśle określony, to w naszym sklepie można wybierać komplety z dużej oferty wzorów.

Pierwotnie nazwa martini dotyczyła tylko wermutów, czyli wina wzmacnianego destylowanym alkoholem, do którego dodawano zioła smakowe np. piołun i szałwię. Napojowi przypisywano działanie lecznicze i przez wieki pito go tylko w czasie kuracji. Dopiero w XIX w. zaczęto podawać go do stołu jako aperitif, czyli napój przed posiłkiem, który miał pobudzić apetyt. Jednak prawdziwą karierę trunek ten zaczął robić dopiero w latach 20. XX w., kiedy barmani dostrzegli w nim doskonały składnik do lekkich koktajli. Był wtedy tak popularny, że stworzono nawet kieliszki do martini o wyjątkowym kształcie.

Pierwsze koktajle martini miały słodki smak, ale dziś klasyczna receptura ma wytrawny charakter i składa się na nią gin (8 jednostek) i wermut (1 jednostka). Obecnie istnieje jednak już kilkaset odmian koktajli martini, które mają swoje specyficzne składniki, np. zamiast ginu stosuje się wódkę oraz dodawane są do nich także likiery. Najsłynniejszy z nich Vesper Martini, czyli ulubiony drink Jamesa Bonda, składa się z 30 ml Martini Exta Dry, 50 ml ginu, 50 ml wódki, oliwki i 3 kostek lodu (te ostatnie używane są tylko w shakerze, nie w kieliszku)  – wszystko to „wstrząśnięte, nie zmieszane”. Przepis ten wymyślił pisarz Ian Fleming.

Martinówki nie tylko do martini

Naczynia, do których rozlewa się martini, mają niepowtarzalny kształt i nie sposób pomylić ich z innymi kieliszkami. Czasza nie jest duża, ma pojemność 150-200 ml. Charakterystyczny jest jej kształt – to stożek odwrócony czubkiem do dołu i umieszczony na średniej długości nóżce. Kieliszki są eleganckie, choć najczęściej nie mają żadnych ozdób np. zgrubień na nóżce czy wzorków na ściankach. Doskonale pasują do nowoczesnego dizajnu.

Nalewając napój, trzeba pamiętać, aby nie wypełniać do końca czaszy. Musi pozostać w niej jeszcze miejsce na ozdoby – najczęściej są to oliwki (koniecznie nieparzysta liczba), marynowane cebulki, kawałki cytrusów czy tylko skórka od nich. Wygląd martinówek spodobał się tak bardzo, że często wchodzą one w skład domowych kolekcji kieliszków, nawet jeśli martini jest podawane niezmiernie rzadko. Dlatego można w nich serwować także inne koktajle przygotowywane w shakerze z domieszką lodu np. Cosmopolitan.

W tego typu kieliszkach można podawać także klasyczne wermuty. Właśnie w ten sposób serwuje się je jako aperitif na przyjęciach jeszcze przed wystawieniem posiłków. Piołun i inne zioła, które zawiera martini, mają za zadanie pobudzić apetyt gości, a alkohol ma wprowadzić ich w dobry nastrój.

Martini bez martinówek

Koktajle powinny być przygotowane w shakerze razem z lodem i tam schłodzone do temperatury 10-15°C. Równocześnie powinno się także oziębić kieliszki. W tym celu nalewa się do nich wodę i wrzuca kostki lodu. Po ochłodzeniu szkła wylewa się je tuż przed podaniem drinków.

Jeśli w domowej kolekcji szkła nie ma tego rodzaju kieliszków, nie trzeba rezygnować z podawania martini. Ewentualnie mogą służyć do tego kieliszki do wina czerwonego, a jeszcze lepiej nadają się do tego kryształowe szklanki do whiskey.

Wszystkie rodzaje naczyń do serwowania alkoholi znajdują się w szerokiej ofercie naszego sklepu internetowego Porcelana24.pl. Zapraszamy do zapoznania się z naszym katalogiem produktów oraz wybierania przedmiotów niezbędnych w każdym domu. Polecamy także bogaty asortyment wyrobów z porcelany czy sprzęt gospodarstwa domowego.