Porcelana24 na facebooku
Porcelana24 Instagram

W jakich szklankach najwygodniej pić kawę?

31-07-2023

Wbrew pozorom wybór odpowiedniego naczynia szklanego do picia kawy może znacząco wpłynąć na odczuwalny smak i aromat tego popularnego napoju. Warto zatem poświęcić nieco czasu na zrozumienie kluczowych cech, którymi powinna charakteryzować się idealna szklanka do picia kawy. Dobrze dobrane naczynie nie tylko podkreśli walory smakowe napoju, ale również zachęci do częstszego sięgania po ten wyszukany napój.

Wybierając szklankę do kawy warto zastanowić się nad jej kształtem oraz rozmiarem. Kształt naczynia bowiem wpływa na sposób, w jaki napój stygnie, a także uwalnia swój aromat. Naczynie o większej, szerokiej powierzchni ułatwia uwalnianie się zapachów, co pozwala lepiej je wyczuć podczas picia. Z kolei mniejsza powierzchnia styku z powietrzem sprawia, że napój dłużej utrzymuje odpowiednią temperaturę.

Rozmiar i materiał

Idealna szklanka powinna mieć odpowiedni rozmiar dostosowany do rodzaju serwowanej kawy. Na przykład dla espresso najlepiej sprawdzi się niewielka czarka o pojemności do 100 ml, natomiast dla latte macchiato czy kawy po turecku warto wybrać większe naczynie, które pomieści więcej napoju.

Wybór materiału, z którego została wykonana szklanka do kawy, również ma znaczenie. Tradycyjnie, najczęściej stosowane są naczynia porcelanowe. Natomiast szklanki pozwalają na obserwację koloru napoju, co wpływa na atrakcyjność prezentacji. Jednak szkło dobrze przewodzi ciepło, przez co kawa szybciej stygnie. Dlatego ścianki naczyń ze szkła powinny być grube. Warto zwrócić uwagę na hartowane szkło, które jest wyjątkowo odporne na różnice temperatur i uszkodzenia mechaniczne. Ze względu na różne cechy materiałów naczynia do kawy ze szkła nie przypominają tych z porcelany. Muszą mieć inne kształty czy rozmiary, które są dopasowane do ich zalet i wad – podkreślają te pierwsze i niweluję te drugie.

Uchwyt szklanki i ogólny design

Szklanki do serwowania kawy często wyposażone są w uchwyty, które ułatwiają ich trzymanie, zwłaszcza gdy napój jest gorący. Warto zatem sprawdzić, czy szklanka do latte czy cappuccino posiada ergonomiczny uchwyt, który zapewni wygodne użytkowanie. Istotne jest również, aby na szerokość uchwytu można było swobodnie wsunąć palce.

Ostatnim aspektem, na który warto zwrócić uwagę podczas wyboru szklanki do kawy, jest jej design. Walory estetyczne naczynia mogą bowiem wpłynąć na nasze odbieranie smaku oraz komfort picia. Szklankę warto dopasować zarówno do naszych gustów, jak i stylu wnętrza, w którym będzie używana. Obecnie na rynku dostępne są różnorodne wzory i kolory szklanek do kawy, dzięki czemu każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Idealna szklanka do picia kawy powinna charakteryzować się odpowiednim kształtem, rozmiarem, materiałem wykonania, ergonomicznym uchwytem oraz atrakcyjnym designem. Warto zwrócić uwagę na te cechy, aby cieszyć się pełnią smaku i aromatu tego wyjątkowego napoju.