Porcelana24 na facebooku
Porcelana24 Instagram

Wazony jako element ozdobny wnętrz

31-03-2023

Wazony są jednym z najstarszych znanych elementów dekoracyjnych domów i rezydencji, które nadal odgrywają ogromną rolę w wystroju wnętrz. Trudno sobie wręcz wyobrazić bez nich elegancko urządzone mieszkanie – nawet jeśli jest zaprojektowane w funkcjonalnym, minimalistycznym stylu. Po prostu wazony są ponadczasowe i zawsze pasują. Z naszej kolekcji szczególnie polecamy firmowane przez markowych producentów wazony wykonane ze szkła.

Szkło od wieków pociąga projektantów i artystów, których w tym materiale fascynuje nie tylko jego krystaliczna, czysta struktura, ale zwłaszcza plastyczne możliwości nadawania kształtów czy łącznia różnych elementów oraz kolorów. Wystarczy wskazać piękne wyroby wytwarzane od wieków na weneckiej wyspie Murano, które do dziś cieszą się ogromnym uznaniem miłośników pięknych rzeczy. Tajniki wytwarzania ozdób przez dawnych włoskich mistrzów dawno przestały być tajemnicą i dziś równie ciekawe wzory osiągają projektanci z Czech, Niemiec czy Polski. Zapraszamy do zapoznania się z kolekcją wazonów ze szkła oferowanych przez nasz sklep internetowy. Są stworzone po to, aby ozdobić Państwa mieszkania.

Jak eksponować wazony w mieszkaniu?

Sposobów na ekspozycję wazonów szklanych jest bez liku i każdy na swój sposób sprawdza je w praktyce u siebie. Można dowolnie przestawiać je w różne miejsca, sprawdzać w jaki sposób oddziałuje na nie światło czy zmieniać ich funkcje. Podamy zaledwie kilka najpopularniejszych sposobów ekspozycji wazonów.

  1. Wazony z kompozycjami kwiatowymi to najpopularniejsza funkcja, dla której w zasadzie są tworzone takie naczynia. Dodatkową zaletą przedmiotów wykonanych ze szkła są ciekawe efekty wizualne, które daje załamujące się światło, które przechodzi przez przezroczyste ścianki i wodę. W takim otoczeniu łodygi mogą wyglądać nie mniej interesująco jak kwiaty.
  2. Wazony z suchymi kompozycjami gałęzi i liści mają tę zaletę, że są zdecydowanie trwalszą ozdobą niż cięte kwiaty. Przy tym naturalne barwy takiej dekoracji będą pasowały do stonowanych, spokojnych, ale ciepłych wnętrz. Samodzielne tworzenie takiej ozdoby sprawia przyjemność wielu gospodarzom domów podkreślających w ten sposób swoje bliskie związki z naturą.
  3. Zestaw wazonów może być ozdobą samą w sobie. Ich fantazyjne kształty, ciekawa struktura, łącznie kolorów dają często niesamowite wrażenia, a zestawienie ich obok siebie może je jeszcze spotęgować.
  4. Szczególnym rodzajem ekspozycji szklanych wazonów jest kolekcjonowanie egzemplarzy zaprojektowanych przez znanych dizajnerów, a czasem nawet wykonanych osobiście przez artystów. Wielkim powodzeniem cieszy się szkło artystyczne i użytkowe stworzone np. przez Zbigniewa Horbowego, Henryka Albina Tomaszewskiego, Marka Cecułę, Jerzego Słuczana-Orkusza i wielu innych polskich projektantów. Ceny pojedynczych egzemplarzy osiągane na aukcjach mogą czasem wręcz szokować.

Doskonałej jakości szkło użytkowe w naszym sklepie pochodzi od markowych wykonawców, m.in. znanej na całym świecie czeskiej wytwórni Bohemia czy huty szkła Krosno. Szczycą się one nie tylko doskonała jakością wyrobów, ale wyróżniają także artystyczną wartością ich produktów. Zapraszamy do zakupów.