Porcelana24 na facebooku
Porcelana24 Instagram
 slide

Wygląd porcelany przy szkliwie i szkliwie reaktywnym

15-01-2022

Najczęściej szkliwo podkreśla wyjątkową biel porcelany i szlachetność materiału, z którego formowane są naczynia. Może jednak być także wspaniałą ozdobą, a wykonane w ten sposób kolorowe ornamenty trwale łączą się z cieniutką skorupą filiżanki czy talerzyka. Zupełnie inny styl dekoracji daje nowoczesne szkliwo reaktywne – kolory zalewają wręcz biel porcelany i pokrywają jej powierzchnię nieregularną, wielobarwną, jakby płynną fakturą.

Szkliwo ceramiczne pokrywa cienkie ścianki naczyń porcelanowych. Jest to rodzaj szkła w postaci zawiesiny wymieszanego z dodatkami ułatwiającymi osiadanie i przyleganie do ścianek. Od wieków wytwórcy porcelany, fajansu czy kamionki nakładają tę powłokę poprzez zanurzanie skorup w tej płynnej masie. Pozwala to precyzyjnie dotrzeć do każdego fragmentu naczynia nałożyć wszędzie równomierną powłokę. W nowoczesnych zakładach coraz częściej wykonuje się jednak tę czynność poprzez zautomatyzowane spryskiwanie skorup. Oba te sposoby wykorzystują wszystkie znane marki – porcelana Lubiana, Ćmielów, Karolina czy Kristoff.

Zewnętrzna warstwa po nałożeniu szczelnie pokrywa każdy fragment naczynia i poddana jest najpierw suszeniu a następnie wypalaniu w piecach z temperaturą od ok. 1100 do 1460°C. Po zastygnięciu tworzy gładką, równą, odporną na ścieranie i mocno przylegającą do korpusu powłokę. Szkliwa mogą podkreślać biel naczyń, nadawać im połysk albo zmatowić powierzchnię, mogą też podkreślać przepuszczanie światła przez cienkie ścianki szlachetnej porcelany.

Ozdoby ze szkliwa na naczyniach porcelanowych

Szkliwo może być też kolorową ozdobą naniesioną na ścianki czy uszka filiżanek, ranty talerzy lub korpusy waz. Jego skład jest wtedy wzbogacony o domieszki m.in. tlenków barwiących, które odpowiadają za nadanie masie koloru. Nakładając tak przekształcone płynne szkło można tworzyć ozdoby i wzory.

Częściej jednak ozdabia się naczynia poprzez nakładanie barwionych rysunków specjalnymi farbami i łączenie ich ze szkliwami. Ozdoby takie można wykonywać na czystej porcelanie przed szkliwieniem (dekoracje podszkliwne) i są one wtedy niezwykle trwałe. Wykonane w ten sposób naczynia można bez przeszkód myć w zmywarkach i wkładać do piekarników. Drugą techniką nakładania ozdób jest wykonywanie ich na powierzchni ze szkliwem (dekoracje naszkliwne). Dają one więcej możliwości kolorystycznych i pozwalają na zastosowanie szerszej gamy materiałów i barw, ale tak wykonane motywy wymagają większej ostrożności w późniejszym użytkowaniu naczyń.

Najczęściej stosowanych techniką ozdabiania szkliwem jest nakładanie rysunków i wzorów bezpośrednio na naczynia. Najstarszą metodą jest malowanie ręczne przy użyciu pędzelków – nawet największe wytwórnie wciąż stosują ten sposób dekorowania. Wzory można także drukować techniką drukarską, odbijać za pomocą kalki lub pieczątek lub natryskiwać przy użyciu specjalnie przygotowanych wzorników.

Nowoczesne szkliwa reaktywne

Do ozdabiania zastaw stołowych o nowoczesnym dizajnie coraz częściej stosowane są szkliwa reaktywne. To specjalne materiały ozdobne, które nie tworzą jednak regularnych wzorów czy rysunków na naczyniach. Ten rodzaj szkliw wchodzi w specyficzną reakcję podczas nakładania i wypalania naczyń, a w jej wyniku na powierzchniach filiżanek, misek czy innych elementów zastawy powstają nieregularne dekoracje. Wyglądają one, jakby powstały w sposób naturalny, a nie były tworzone ludzką ręką.

To efekt zaskakujących i estetycznych reakcji, które wywołują szkliwa reaktywne podczas obróbki termicznej – nawet jeśli przed wypałem ozdoby miały formę kropek, kresek czy linii, to po wyjęciu z pieca nie mają już nadanych im przedtem kształtów, a wszystko uległo zmieszaniu, połączeniu w zagmatwane obrazy. Na dodatek ich wyglądu nie można przewidzieć w szczegółach, co sprawia, że są one za każdym razem wyjątkowe.

Dotyczy to nie tylko wzorów, ale także ich kolorów. Jednak umiejętne zastosowanie barw i innych komponentów podczas nakładania i wypalania szkliwa powoduje, że zestawy naczyń mają podobny charakter i pasują do siebie. Osiągnięte tą drogą efekty, sprawiają wrażenie, jakby naczynia wyszły spod ręki doskonałego rzemieślnika, a nie z linii produkcyjnej w dużych wytwórniach szlachetnych naczyń. Tworzą w ten sposób unikalne komplety, które coraz częściej są ozdobą stołów w nowocześnie urządzonych mieszkaniach.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym asortymentem wyposażenia kuchni i kompletami zastaw stołowych dla każdego domu. Oferujemy wyroby z porcelany najlepszych producentów w naszym kraju, a w katalogu produktów sklepu internetowego Porcelan24, każdy znajdzie szereg ciekawych propozycji. Realizujemy także zamówienia hoteli, restauracji czy domów wczasowych. Polecamy również zestawy sztućców czy sprzęty kuchenne.